„Jedna Rosja” chce zbroić separatystów w Donbasie

Podziel się tym wpisem:

Przedstawiciele rządzącej partii „Jedna Rosja” zwrócili się do władz państwa z prośbą o udzielenie pomocy wojskom separatystycznym w Ługańskiej i Donieckiej Republice Ludowej (ŁNR i DNR).

Jak twierdzą politycy rządzącej partii Kijów szykuje ofensywę, która ma na celu siłowe wyparcie rządów separatystów. Poinformował o tym Władimir Wasiliew deputowany Jednej Rosji, który w niedawnym wystąpieniu dla rosyjskich mediów stwierdził: że wydarzenia na Ukrainie przypominają mu „powrót do nazizmu i banderowszczyzny”.

Jak dotąd Rosja nie udzielała oficjalnie pomocy zbrojnej dla separatystów w Donbasie a działania prowadzone były przez nieoznakowane jednostki. Ta manifestacja wsparcia dla Donbasu może stanowić odpowiedź dla Zachodu, który uzbraja armię ukraińską.

Scenariusz gruziński

Obecne działania rosyjskie włącznie z akcją paszportyzacji w Donbasie oraz deklaracjami wsparcia militarnego dla separatystów mogą stanowić pretekst do inwazji na Ukrainę od strony dwóch nieuznawanych międzynarodowo republik separatystycznych.

Te działania mogą przypominać wojnę Rosji w Gruzji, która rozpoczęła się od obrony niezależności Osetii Południowej a skończyła znaczną ofensywą na terytoriach należących do Gruzji w tym miasta Gori.

Skip to content