Autor: Dr Tomasz Teluk

Jens Stoltenberg kolejny rok pokieruje NATO

Podziel się tym wpisem:

Obecny szef Sojuszu Północnoatlantyckiego pokieruje organizacją kolejną kadencję. Jego przywództwo zostało przedłużonego do września przyszłego roku.

Opinia publiczna spodziewała się wyboru nowej osoby na to stanowisko, jednak brakowało konsensusu w tej sprawie. Sam zainteresowany mówił, że niechętnie zgodzi się na szefowanie NATO, głównie z powodów prywatnych, przez kolejną kadencję, ale ostatecznie zmienił zdanie. W ten sposób jego kadencja była przedłużona już trzykrotnie.

Stoltenberg na kolejną kadencję

Stoltenberg stoi na czele NATO od października 2014 r. Obecnie jest drugimi politykiem, który piastuje ten urząd tak długo. Rekordzistą był jednak Holender Joseph Luns, który pełnił funkcję sekretarza generalnego od 1971 aż do 1984 r.

„Jestem zaszczycony decyzją sojuszników w NATO o przedłużeniu mojej kadencji jako sekretarza generalnego. Transatlantycka więź między Europą a Ameryką Północną zapewnia nam wolność i bezpieczeństwo od prawie 75 lat, a w bardziej niebezpiecznym świecie nasz Sojusz jest ważniejszy niż kiedykolwiek” – stwierdził sam zainteresowany.

Decyzja NATO jest dobra w czasach agresji Rosji na Ukrainę, gdy napięcia w Europie są największe od czasu zakończenia II wojny światowej. Stabilność w ramach Sojuszu usprawni podejmowanie decyzji. Stoltenberg dobrze wywiązywał się ze swojej roli, zna bieżące problemy organizacji oraz wyzwania przed którymi stoi NATO w przyszłości.

Obecne rozwiązanie nastąpiło w chwili, gdy państwom członkowskim trudno było osiągnąć porozumienie w sprawie jego następcy. Wśród kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego wymieniano premier Danii Mette Frederiksen, brytyjskiego sekretarza obrony Bena Wallace’a a nawet byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, którego związki z Rosją były oczywiste.

Rozszerzenie NATO

Priorytetem dla starego-nowego sekretarza będzie nie tylko rozszerzenie NATO, ale przede wszystkim długoterminowe wsparcie dla walczącej Ukrainy. Za pozostaniem na stanowisku Stoltenberga optowały Stany Zjednoczone. Waszyngton miał widzieć na tym stanowisku ewentualnie Marka Rutte, premiera Holandii, ale dwukrotnie odrzucił on tę ofertę. Mówiło się także o wyborze kandydata z regionu Trójmorza, ale premier Estonii Kaja Kallas nie spełniła oczekiwań sojuszników.

Jens Stoltenbert ma 64 lata. Urodził się w Oslo, był przewodniczącym Partii Pracy i dwukrotnie premierem Norwegii. Jego ojciec także był politykiem odnoszącym sukcesy, jako minister obrony oraz spraw zagranicznych. Jens karierę zaczynał jako dziennikarz, potem był urzędnikiem i wykładowcą. Następnie został przywódcą lewicowej partii, co otworzyło mu drogę do stanowiska szefa państwa. Prywatnie jest żonaty, posiada dwójkę dzieci.

fot. Twitter/nexta_tv

Skip to content