Kolejna awaria reaktora jądrowego we Francji

Podziel się tym wpisem:

Francuzi wyłączyli z powodu awarii kolejny reaktor. Chodzi o siłownię Penly 1 w elektrowni w Dieppe w Normandii. To piąta jednostka, której pracę przerwano od grudnia zeszłego roku.

Francuski instytut bezpieczeństwa nuklearnego IRSN nakazał wstrzymanie pracy reaktora z powodu problemów ze spoinami oraz zagrożeniami wywołanymi korozją. „Wady wykryte w (czterech) reaktorach ostatniej generacji zostały stwierdzone w kolejnym reaktorze” – oświadczyła agencji AFP wicedyrektor IRSN Karine Hervio.

W zeszłym roku francuski monopolista EDF informował o usterkach w systemie bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej Civaux w zachodniej Francji. Problemem również były spoiny na rurach obwodu systemu wtryskowego w dwóch reaktorach. Wstrzymano także prace w elektrowni w Chooz we wschodniej części kraju. Jeden z reaktorów w Civeaux został unieruchomiony także w sierpniu ubiegłego roku.

Energetyka jądrowa jest podstawową metodą uzyskiwania energii w tym kraju. Do roku 2030 rząd chce zainwestować miliard euro w małe modułowe reaktory atomowe. Z kolei Urząd Bezpieczeństwa Nuklearnego chce wydłużenia pracy obecnych 32 siłowni o mocy 900 MW o kolejne 40 lat.

Francuzi starają się także o kontrakt na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Nasz kraj powinien jednak bacznie przyglądać się oferowanej technologii i jak zachowuje się ona w długim terminie.

Skip to content