Polski program wsparcia technologii produkcji morskiej energii wiatrowej został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Umożliwi to naszemu krajowi osiągnąć cele dotyczące pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
– Polski program jest dobrym przykładem, jak polityka konkurencji może pomóc państwom we wsparciu projektów związanych z energią odnawialną, takich jak morskie farmy wiatrowe – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager. – Liczę na to, że przyszłość da nam więcej takich incjatyw, które jednocześnie rozwijają projekt unijnego Zielonego Ładu, jak i nie przeszkadzają w konkurencji na rynku – dodała Vestager.
Dwa etapy programu
Program będzie realizowany w dwóch etapach. W pierwszym projekty morskich farm wiatrowych otrzymają środki w ramach wyjątku od wymogu aukcji ze względu na bardzo ograniczoną liczbę zgłoszeń. Natomiast w drugim etapie pomoc będzie przyznawana w oparciu o otwarte i konkurencyjne aukcje.
Budżet programu może sięgać nawet do 22,5 mld euro. Planuje się, że będzie realizowany do 2030 roku.
Konieczność wsparcia publicznego
Komisja Europejska doszła do wniosku, że pomoc jest w tym przypadku konieczna i zachęci potencjalnych inwestorów, bowiem projekty dotyczące morskiej energii wiatrowej nie zostałyby zrealizowane bez wsparcia publicznego. Dodatkowo ustalono, że środki pomocy będą proporcjonalne i ograniczone do niezbędnego minimum.