Koncentracja sił rosyjskich 200 km od Kijowa

Podziel się tym wpisem:

Na Białoruś trafiają transporty rosyjskich wojsk, które mają wziąć udział w lutowych manewrach „Sojusznicza Stanowczość 2022”. Ćwiczenia te mają się odbywać w dniach 10 – 20 lutego, jednakże już od tygodnia wojska rosyjskie są transportowane na terytorium Białorusi.

Zaniepokojenie ekspertów z Waszyngtońskiego Ośrodka Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) budzi rozlokowanie części wojsk rosyjskich, biorących udział w manewrach „Sojusznicza Stanowczość 2022”, na Białorusi z dala od miejsca przeznaczenia, w pobliżu ukraińskiej granicy. Amerykańscy eksperci zwracają uwagę na rozlokowanie wojsk w okolicach Mozyrza w obwodzie homelskim skąd mogłoby dojść do inwazji na Ukrainę. W tych okolicach nie istnieje natomiast żaden z poligonów zgłaszanych do ćwiczeń. Jednocześnie powstają poligony polowe w okolicach granicy z Ukrainą.

(Jak podaje Belsat) Analityk wojskowy Michael Sheldon zidentyfikował wyposażenie 64. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej z terytorium Chabarowska i 5. Samodzielnej Brygady Czołgów Gwardii z Ułan-Ude.

Skip to content