Kongres Trójmorze Wielki Projekt już w sobotę

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W dniach 19-20 listopada 2022 roku, w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbędzie się Kongres Trójmorze Wielki Projekt. Partnerem wydarzenia Portal Trójmorze.

Równoległe do Kongresu, odbędzie się Forum Dziennikarzy Państw Trójmorza, który współorganizowany jest przez Portal Trójmorze.

Czym jest Kongres Trójmorze Wielki Projekt?

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Polska Wielki Projekt w dniach 19-20 listopada 2022 r. Jak podkreślają organizatorzy, Inicjatywa Trójmorza, to jeden z najważniejszych projektów geopolitycznych ostatniej dekady, który w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Nie tylko w kontekście polityki międzynarodowej, ale także dyplomacji, inwestycji czy rozwoju krajów członkowskich.

Kongres skupi się zatem na sprawach najważniejszych dla regionu, ale przede wszystkim na rosnącym potencjale państw członkowskich, wspólnej wymianie informacji, doświadczeń oraz współpracy z zakresu wszelkich sfer funkcjonowania państwa.

To okazja do wymiany doświadczeń, informacji oraz spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania Inicjatywy Trójmorza, sytuacji politycznej w regionie w kontekście ciągle zmieniającej się polityki międzynarodowej.

 • Pierwszy dzień Kongresu, sobota 19 listopada, zostanie poświęcony sprawom kultury. Rozpocznie go panel „Trójmorze – wspólnota wyobrażona czy realny byt polityczny?”. Czy między imperiami możemy stworzyć podmiot, który będzie kształtował współczesny porządek w sposób bardziej sprawiedliwy i moralny?
 • Forum Dziennikarzy Europy Środkowej skupi się na dezinformacji, wojnie informacyjnej i hybrydowej, które szczególnie w ostatnich miesiącach odczuwalne są w Europie Środkowej.

  Dzień pierwszy: 19 listopada
  12.30-14.00
  Forum Dziennikarzy Europy Środkowej. Panel „Europa Środkowa w mgle dezinformacji” W jaki sposób nasz region, jako obszar wojny hybrydowej, jest atakowany za pomocą fake newsów i jak temu przeciwdziałać?

  Paneliści:
  dr Anca-Maria Cernea (Rumunia) – Prezes Fundacji Ioan Barbus 
  Vojtěch Kirsten (Czechy) – redaktor portalu Info.cz 
  Ivan Hrstic (Chorwacja) – Producent, Prezenter, Reporter, N1 Chorwacja

  15.00-16.30.
  Forum Dziennikarzy Europy Środkowej. Panel: „Europa Środkowa czyli terra incognita” Dlaczego tak mało wiemy o sobie nawzajem w Europie Środkowej? Nie znamy swoich bohaterów narodowych, pisarzy, malarzy, kompozytorów. Więcej wiemy o historii Anglii, Francji czy Ameryki niż o historii narodów naszego regionu. Jak zmienić tę sytuację, skoro mamy ze sobą współpracować?
  Moderator: Goran Andrijanić (Chorwacja) – chorwacki dziennikarz

  Paneliści:
  Jaroslav Daniska (Słowacja)- Redaktor naczelny pisma Impulz, założyciel projektu 1989.sk.
  Paweł Pietkun (Polska) – Dyrektor TVP World
  Silviu Sergiu (Rumunia) – dziennikarz
 • Drugi dzień Kongresu poświęcony zostanie sprawom społecznym i ekonomicznym. Eksperci oraz specjaliści z zakresu ekonomii skupią się na tematyce zerwanych łańcuchów dostaw. Czy zaistniała sytuacja to szansa czy zagrożenie dla państw regionu?

W dwudniowym kongresie udział wezmą udział europosłowie, naukowcy, ekonomiści, menadżerowie, działacze społeczni oraz publicyści.    

„Paneliści debatować będą m.in. o tożsamości regionu, możliwościach kooperacji, wspólnych interesach, wewnętrznych pęknięciach, szansach, wyzwaniach oraz zagrożeniach stojących przed regionem. Czy Trójmorze jest właściwą odpowiedzią na agresję ze Wschodu i bierność ze strony Zachodu? Czy możemy wybić się na regionalną i geopolityczną podmiotowość?” – czytamy na stronie organizatora.

Szczegółowy harmonogram Kongresu dostępny jest na stronie organizatora: polskawielkiprojekt.pl.
TRANSMISJA: https://polskawielkiprojekt.pl/teksty/wspolpraca-w-regionie-wazniejsza-niz-kiedykolwiek-kongres-trojmorze-wielki-projekt/ 

Polska Wielki Projekt/Portal Trójmorze

Skip to content