Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Kongres USA przeciw zniesieniu sankcji wobec Nord Stream 2

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Coraz wyraźniej zarysowują się różnice między Białym Domem a Izbą Reprezentantów w kwestii prowadzenia polityki międzynarodowej w obszarze bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Podczas gdy Joe Biden lekką ręką dał zielone światło na dokończenie budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego łączącego Rosję i Niemcy, mimo sprzeciwu krajów Trójmorza, kongresmeni nie zgadzają się na zdjęcie sankcji, nałożonych na spółkę budującą gazociąg. Różnice w prowadzeniu polityki zagranicznej między administracją prezydenta a Kongresem stają się coraz bardziej widoczne.

Krytyka nawet ze strony demokratów

Joe Biden postawił na Niemcy jako swojego głównego partnera w Unii Europejskiej. Dał też przyzwolenie prezydentowi Władimirowi Putinowi na ekspansję gazową w Europie, nie wiemy jeszcze co Kreml dał Waszyngtonowi w zamian. Tymczasem w amerykańskim kongresie istnieje porozumienie ponad podziałami, że Nord Stream 2 jest niebezpieczny dla Europy, w szczególności dla krajów Trójmorza.

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o środkach Departamentu Stanu na przyszły rok z poprawkami, które uniemożliwiają zniesienie sankcji na Nord Stream 2. Nowe prawo czeka jeszcze na akceptację Senatu. Za ustawą było 217 kongresmenów, w tym wielu z Partii Demokratycznej, 212 głosowało przeciw. Okazuje się więc, że polityka Joe Bidena spotyka się z krytyką, także w szeregach swojej partii.

Co ciekawe autorką poprawki jest demokratka Marcy Kaptur z Ohio, która zasiada w Komisji ds. środków budżetowych Izby Reprezentantów. Kaptur chce, aby sankcje przeciw spółce Nord Stream AG i jej prezesowi Matthiasowi Waringowi obowiązywały w dalszym ciągu. Poprawka uderza przede wszystkim w decyzję sekretarza stanu Antony Blinkena, który natychmiast cofną sankcję na spółkę, argumentując ten krok interesem narodowym Stanów Zjednoczonych.

„Totalna kapitulacja”

Okazuje się jednak, że wśród demokratów istnieje duża świadomość, że gazowy deal między Berlinem a Moskwą przy błogosławieństwie Waszyngtonu stwarza realne niebezpieczeństwo dla krajów Trójmorza oraz przede wszystkim dla Ukrainy.

Jeszcze mocniej krytykują Bidena republikanie. – To całkowita i totalna kapitulacja prezydenta Bidena wobec Putina. Uważam to za geopolityczny błąd na skalę całego pokolenia. Minie wiele dekad, a rosyjscy dyktatorzy będą nadal czerpać miliardy dolarów rocznie za sprawą tego błędu Joego Bidena i wykorzystywać gazociąg do gospodarczego szantażu na Europie – uważa Ted Cruz republikański senator ze stanu Teksas.

Mimo fali krytyki, która spadła na amerykańskiego prezydenta, projekt gazociągu zostanie ukończony. Wszystko wskazuje, że pierwsze dostawy gazu poprzez Nord Stream 2 mogą popłynąć jeszcze w tym roku.

Skip to content