Koniec wjazdu Rosjan do Czech

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Zakaz wchodzi w życie. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, dziś wchodzi w życie postanowienie Czech o zakazie wjazdu Rosjan na terytorium naszych południowych sąsiadów, z wizami wydanymi przez dowolny kraj strefy Schengen.

Chodzi o wizy wydane przez jakikolwiek kraj należący do Strefy Schengen, wydane w celach turystycznych, sportowych lub kulturalnych. Praga tym samym dołączyła do krajów bałtyckich, Polski i Finlandii, które już wcześniej zamknęły swoje granice dla rosyjskich turystów.

Decyzja ta w każdym z krajów została podjęta z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Zakaz wjazdu

Zakaz został przyjęty przez czeski rząd 12 października. Odnosi się do podróżnych z obywatelstwem rosyjskim, którzy posiadają ważną wizę Schengen, wydaną przez dowolny kraj Unii Europejskiej.

Jak informuje ministerstwo spraw wewnętrznych Czech, do tego kraju przez międzynarodowe porty lotnicze, dziennie przylatywało ok. 200 obywateli Rosji.

Czechy jako pierwsze państwo członkowskie UE zawiesiło wydawanie wiz obywatelom Rosji 25 lutego, dzień po rozpoczęciu przez Moskwę inwazji na Ukrainę. Zakaz ten nadal obowiązuje, a później Czechy nałożyły go również na obywateli Białorusi; nie stosuje się do przypadków humanitarnych.

pap/twitter/bloomberg

fot. twitter/@ukraine_world

Skip to content