„Konieczna jest dekolonizacja”. II Forum Wolnych Narodów Rosji w Pradze

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Forum Wolnych Narodów Rosji obradujące w Pradze przyjęło deklarację dot. dekolonizacji Rosji. Dokument traktuje o rozpoczęciu procesu Kompletnej i Generalnej Dekolonizacji kraju. Uznano, że Federacja Rosyjska jest państwem terrorystycznym, którym kierują zbrodniarze wojenni.

Deklaracja powołuje się na Kartę ONZ oraz inne dokumenty organizacji, a także Deklarację Suwerenności Państwowej Federacji Rosyjskiej z 1990 r. Zwrócono uwagę, na rzeź do jakiej doszło podczas kilku wojen rozpętanych przez imperialne władze Rosji. Zdaniem autorów dokumenty, tylko w ciągu ostatnich 30 lat, wojny te pozbawiły rdzenną ludność i regiony kolonialne prawa do życia. Ich przedstawiciele w sposób brutalny i anty-człowieczy są wykorzystywani jako „mięso armatnie”. Podlegają mobilizacji w pierwszej kolejności.

Konieczna „dekolonizacja” Rosji

Deklarację przyjęli przedstawiciele kilkunastu narodów oraz grup etnicznych zamieszkujących terytorium Federacji Rosyjskiej. Ich zdaniem rozpoczęcie procesu dekolonizacji jest uzasadnione. Wpływa na to polityka imperialna od wieków stosowana przez włodarzy Rosji oraz praktyki całkowicie dyskryminujące rdzennych mieszkańców. Wśród takich działań są: przymusowa asymilacja czy celowe niszczenie rdzennych kultur i języków.

Autorzy zwrócili uwagę, że mieszkańcy regionów zostali wbrew swojej woli wciągnięci w wojnę (na Ukrainie) oraz zbrodnie wojenne, w tym ludobójstwo narodu ukraińskiego. Jak oceniają sygnatariusze, Rosja jest „na skraju chaosu i wojny domowej”. Jedyną receptą ma być właśnie dekolonizacja. Wezwano do natychmiastowego rozpoczęcia aktywnych działań na rzecz dekolonizacji i przywrócenia suwerenności i niepodległości i zaapelowano o poparcie do narodów i rządów państw członkowskich ONZ.

Co w praktyce?

Deklaracja przyjęta w Pradze zakłada jednak, że jej realizacja ma mieć realne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ma to polegać m.in.: na rozpoczęciu przygotowań do działań na rzecz secesji lub wystąpienia ze struktur Rosji. Co więcej, podczas Forum zapowiedziano zwołanie na przełomie listopada i grudnia 2022 międzynarodowej konferencji nt. dekolonizacji przebiegającej w sposób pokojowy. Uczestnikami mają być państwa członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ, państwa sąsiadujące z Rosją oraz organizacje międzynarodowe.

Free Nations of Russia

Oprócz zapowiedzi działań, autorzy deklaracji wezwali mieszkańców do przyłączenia się do pokojowego oporu wobec władz centralnych. Wśród działań wymieniono: strajki, demonstracje pokojowe, odmowę służby czy sabotowanie zarządzeń. Wszyscy rosyjscy żołnierze uczestniczący w działaniach zbrojnych przeciwko Ukrainie zostali wezwani do natychmiastowego powrotu do domu lub poddanie się armii ukraińskiej/

***

I Forum Wolnych Narodów Rosji odbyło się w Warszawie. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez opozycyjnych polityków Rosji, przedstawicieli działalności obywatelskiej oraz działaczy regionalnych. II Forum odbyło się w czeskiej Pradze. Głównym tematem jest radykalna przebudowa Rosji, w sposób sformalizowany.

źródło: https://freenationsrf.org/en.html

fot. Twitter/BuisnessArabia

Skip to content