Konserwatywny rząd znosi obowiązek szczepień w Czechach

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Rząd premiera Petra Fiali zdecydował, że szczepienia przeciw Covid-19 nie będą obowiązkowe.

Zniósł tym samy obowiązek wprowadzony przez poprzedni gabinet Andreja Babisza dla osób powyżej 60. roku życia, pracowników służby zdrowia, studentów szkół medycznych i służb mundurowych.

Jako główny argument premier podał niechęć do tworzenia podziałów w społeczeństwie. Jednocześnie zachęcił do dobrowolnego poddawania się szczepieniom. – Chociaż szczepionka jest najskuteczniejszą bronią przeciwko poważnemu przebiegowi choroby, nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień – argumentował.

W Czechach z tego typu metody ograniczania zachorowań skorzystało 63 proc. społeczeństwa. Tam, gdzie był przymus odsetek jest wyraźnie wyższy i zawierał się w przedziale 76-85 proc. U naszych południowych sąsiadów dominuje obecnie wariant omikron, który cechuje się mniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia od poprzednich mutacji.

Z racji powyższego pandemia przechodzi stopniowo w endemię i wiele krajów rezygnuje z drastycznych obostrzeń. Od wczoraj od rygorystycznych przepisów odchodzi Słowacja, która zwiększa dostępne limity gości w hotelach i na stokach narciarskich. W Danii otwarte są już muzea, galerie sztuki, kina i teatry.

Od przyszłego czwartku wszelkie ograniczenia znikną w Wielkiej Brytanii. Nad podobnym krokiem zastanawia się także rząd w Izraelu. Oba kraje należą jednak do pionierów akcji szczepionkowej. Na odwrotnym biegunie znajduje się Polska, która dopiero proceduje zaostrzenie przepisów.

Skip to content