Kosowo chce do UE. Jest wniosek o członkostwo

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Premier Kosowa Albin Kurti podczas wizyty w Pradze wręczył czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej wniosek o wstąpienie do struktur Unii Europejskiej. Poinformował o tym dziennik „Koha Diotre”.

Czeski minister ds. europejskich Mateus Bek, w momencie otrzymania dokumentu podkreślił, że jest „to dla niego zaszczytem”.

„Rząd Republiki Czeskiej wspiera Kosowo w jego aspiracjach” – dodał.

„To historyczny dzień dla mieszkańców Kosowa i niezwykły dzień dla demokracji w Europie. Wniosek, który złożyłem, przedstawia nadzieje i marzenia naszych obywateli” – powiedział w czwartek premier Kurti.

Podpisując w środę wniosek o członkostwo w UE prezydent Kosowa Vjosa Osmani podkreśliła, że „Kosowo nie ma alternatywy, Kosowo oddycha Europą i zasługuje na to, by być częścią UE”.

Według agencji Reutera rozpoczęty w czwartek proces może potrwać dekady i będzie zależeć od normalizacji stosunków z sąsiednią Serbią. Kosowo – była południowa prowincja Serbii – ogłosiło niepodległość w 2008 roku. Obecnie pośród krajów nieuznających jego niezależności znajduje się pięć państw członkowskich UE – Hiszpania, Grecja, Rumunia, Słowacja i Cypr.

Kosowo było ostatnim krajem regionu Bałkanów Zachodnich, który nie złożył wniosku o przystąpienie do UE.

PAP/Reuters

fot. twitter/@MikulasBek

Skip to content