Kraje bałtyckie przygotowują się na najgorsze

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Estonia, Łotwa i Litwa zaostrzają przepisy bezpieczeństwa. Stają się niezwykle czujne na ewentualne prowokacje ze strony Rosji i Białorusi. Litewski Sejm przyjął ustawę, która jednoznacznie zakazuje posiadania broni obywatelom Rosji i Białorusi na terenie kraju. Prawo to będzie przysługiwało tylko obywatelom za wyjątkiem Rosjan i Białorusinów. Obecnie na Litwie przebywa mniej niż 300 takich osób, które mogą posługiwać się bronią. Będą musieli oddać ją na policję lub liczyć się z jej konfiskatą.

Z kolei na Łotwie Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) odradza obywatelom tego kraju podróże do Rosji i na Białoruś w okresie świątecznym. Warto zauważyć, że zwykle ten okres jest nieco dłuższy, gdyż ma to związek z celebracjami obchodzonymi w rożnych terminach przez katolików i prawosławnych. Równi hucznie co Boże Narodzenie świętuje się tam także Nowy Rok.

VDD ostrzega, że rosyjskie i białoruskie służby specjalne próbują nawiązywać nieformalne kontakty z Łotyszami na terytorium tych krajów. Do pierwszych nagabywań dochodzi już w punktach kontrolnych, gdzie specjalsi udają pograniczników, starając wydobyć od przekraczających informacje, bądź skłonić do współpracy. Władze zalecają ostrożność w takich przypadkach, ale generalnie odradzają podróże, aby nie dać wciągnąć się w niebezpieczne sytuacje.

Obywatele powinni szczególnie wystrzegać się kontaktów z władzami, a także z dziennikarzami czy przedstawicielami świata biznesu i nauki, za których mogą podawać się służby. Wszelkie podejrzane sytuacje muszą być zgłaszane do VDD. O zwiększeniu nacisku na podniesienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego poinformował prezydent kraju Egils Levits.

VDD wydała ostatnio ostrzeżenie skierowaną do partii „Stabilność!” za prorosyjskie wypowiedzi jej członków. Służba przygląda się także skandalowi korupcyjnemu w Parlamencie Europejskim. Okazuje się, że w korupcję mógł być zamieszany jeden z doradców politycznych Grupy Socjalistów i Demokratów Eldars Memedovs. Został on zawieszony w obowiązkach po dochodzeniu belgijskiej policji. Na Łotwie Memedovs był związany ze stowarzyszeniem „Baltijas Forums” Jānisa Urbanovičsa, jednego z liderów prorosyjskiej partii „Zgoda”.

fot. Twitter/@nexta_pl

Skip to content