„Krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na Ukrainie”. List intencyjny PGNiG i Naftogazu
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraińska Grupa Naftogaz zobowiązały się zadeklarowały współpracę przy „poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów”. – Ukraina, która dysponuje jednymi z największych zasobów gazu w Europie, może być dla PGNiG atrakcyjnym miejscem rozwoju – stwierdził cytowany w komunikacie spółki Robert Perkowski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. Operacyjnych.
Perkowski poinformował, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo najbardziej zainteresowane jest współpracą w zachodniej części Ukrainy. Graniczy ona bowiem z obszarem, w którym PGNiG prowadzi wydobycie od kilkudziesięciu lat. Wiceprezes PGNiG stwierdził, że „dostępne dane wskazują na duży potencjał złożowy tego regionu”. Podkreślił, że Naftogaz to firma o bogatym doświadczeniu, dysponująca „cennymi danymi geologicznymi”.
Korzystne dla obu firm, korzystne dla bezpieczeństwa energetycznego regionu
– Potencjalna współpraca obu firm może w efektywny sposób przełożyć się na wzrost wydobycia gazu ziemnego w zachodniej części Ukrainy. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju obu firm, jak i dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej – zaznaczył Robert Perkowski.
Polska spółka przekazała w komunikacie, że jej wkładem do potencjalnej współpracy mają być „m.in. kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych”. Jak zaznaczono, PGNiG projektując wiercenia korzysta z analiz trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych. Technologia ta pozwoliła na odkrycie zasobów gazu w woj. podkarpackim, a wykorzystanie jej na Ukrainie może – jak przewiduje firma – przynieść zbliżone rezultaty.
Cel Ukrainy: zwiększenie wydobycia gazu ziemnego
– Pozyskując międzynarodowych partnerów, intensyfikujemy tempo prac, których celem jest uwolnienie potencjału surowcowego Ukrainy. PGNiG to spółka publiczna o wysokich standardach, która z powodzeniem prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, również za granicą – podkreślił Otto Waterlander, dyrektor operacyjny Grupy Naftogaz.
Cytowany w komunikacie przedstawiciel ukraińskiej spółki wskazał, że „PGNiG ma duże osiągnięcia w zakresie odkryć i efektywnego wydobycia gazu w Polsce, w regionie graniczącym z ukraińską częścią Karpat”. Współpraca obu przedsiębiorstw pozwoli zatem realizować strategiczny cel firmy Naftogaz, mianowicie działania w kierunku zwiększenia krajowego wydobycia gazu ziemnego, które ma się przełożyć na osiągnięcie przez Ukrainę niezależności energetycznej w ciągu najbliższej dekady.