Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Król Karol III odwiedził Rumunię

Podziel się tym wpisem:

W piątek 2 czerwca król Wielkiej Brytanii Karol III przybył z pięciodniową wizytą do Rumunii. Jest to wizyta wypoczynkowa dla króla, który wybrał wieś w Siedmiogrodzie.

Wizyta, odbywająca się w niespełna miesiąc po koronacji Karola III w Londynie, rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w bukareszteńskim Pałacu Cotroceni, będącym siedzibą szefa państwa.

Podczas spotkania z prezydentem Rumunii Karol III przypomniał o bliskich związkach brytyjskiej korony z dawną rumuńską monarchią. Dodał, że ostatni król Rumunii Michał I, który był dalekim kuzynem jego rodziny, został zmuszony przez władze komunistyczne do abdykacji po II wojnie światowej.

Karol III dziękując Rumunom za gościnność, przypomniał, że w 2023 r. mija 25 lat od czasu jego pierwszej wizyty w Rumunii.

„Uczucie nieopisanej radości”

“Powrót do waszego kraju daje uczucie nieopisanej radości (…). Zawsze czułem się tutaj jak w domu” – powiedział Karol III.

Relacjonująca wydarzenie rumuńska telewizja Digi24 poinformowała, że pięciodniowy pobyt w Rumunii króla ma głównie charakter prywatnej wizyty i upłynie monarsze na wypoczynku na wsi w Siedmiogrodzie. Przypomniała, że brytyjska rodzina królewska ma tam kilka nieruchomości.

pap/twitter

fot. twitter/

Skip to content