Lachert: Rosja boi się destabilizacji w Afganistanie

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

23 sierpnia miała miejsce wideokonferencja przywódców państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). W skład tej organizacji, oprócz Rosji, wchodzą również inne byłe republiki Związku Radzieckiego, w tym państwa Azji Centralnej, np. Tadżykistan graniczący z Afganistanem.

Do roku 2012, do ODKB należał również Uzbekistan jednak opuścił on ten sojusz zbrojny jednocześnie utrzymując bliskie bilateralne relacje z Rosją w kwestiach bezpieczeństwa.

Zagrożenia dla krajów organizacji

Sama wideokonferencja odbywała się bez udziału mediów, a relacje z niej były przedstawiane przez Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Putina. Rosyjski polityk zwrócił uwagę na główne zagrożenia dla państw ODKB, jak kwestia nielegalnego handlu narkotykami z Afganistanu, który dotyczy całego terytorium Azji Centralnej oraz Federacji Rosyjskiej.

Kolejnym wyzwaniem jest infiltracja radykalnego islamu z Afganistanu do państw ODKB. W szczególności ten proceder dotyczy werbowania obywateli państw Azji Centralnej do organizacji terrorystycznych.

Jednocześnie Pieskow zaznaczył, że Rosja nie zamierza ingerować w wewnętrzne konflikty w Afganistanie, które obecnie dotyczą większości talibskiej walczącej z siłami Ahmada Szaha Masuda w dolinie Pandższeru. Zdaniem Kremla, obecny konflikt w Afganistanu „grozi kolejną wojną domową”.

Istotna rola Tadżykistanu

Rosja prawdopodobnie uzna władzę talibów w Afganistanie, ponieważ doświadczenia zarówno Związku Sowieckiego w tym państwie w latach 80. XX wieku, jak i 20-letnia kontrola amerykańska nad Afgańczykami, nie zakończyły się sukcesem. Z perspektywy Rosji najistotniejsze wydaje się zabezpieczenie wpływów wśród dawnych azjatyckich republik ZSRR. Z kolei sytuacja w Afganistanie po wycofaniu się Amerykanów będzie wymagała budowy nowych sojuszy.

Obecna sytuacja w Afganistanie prowadzi do większego zainteresowania Moskwy w tym regionie. Rosja będzie próbować oddziaływać na sytuację w tym kraju przy pomocy koalicjantów z ODKB, którzy mają lepsze rozeznanie w sytuacji u południowego sąsiada.

W szczególności warto tu wskazać na Tadżykistan, który posiada bezpośrednią granicę z Afganistanem i jest narażony na destabilizację spowodowaną konfliktem talibów z bojownikami Masuda. Rosja zapewne w ramach współpracy ODKB będzie zbroić armię tadżycką, żeby odpierała wszelkie ataki ze strony Afganistanu.

Skip to content