„Łączą nas wspólne cele, ale każdy powinien mieć możliwość wyboru drogi”. Prezydenci Polski i Bułgarii o polityce klimatycznej Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał przed Szczytem Klimatycznym z głową bułgarskiego państwa – Rumenem Radevem. „Łączą nas wspólne cele i ambicje, ale każdy kraj powinien mieć możliwość wyboru swojej drogi ich osiągnięcia” – uznali, rozmawiając nt. transformacji energetycznej w regionie.

Prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej przypomniało, że Bułgaria w tym roku sprawuje prezydencję w Inicjatywie Trójmorza. To w stolicy tego kraju, Sofii, odbędzie się tegoroczny Szczyt Trójmorza. Obaj politycy dyskutowali m.in. o organizacji tego wydarzenia, które zaplanowane jest na lipiec tego roku.

Rozmawiając o polityce klimatycznej, jak informuje BPM, „prezydenci zgodzili się, że z punktu widzenia państw Trójmorza w kontekście polityki klimatycznej najistotniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy trzema elementami”. Te elementy to: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, ochrona środowiska naturalnego i sprawiedliwa transformacja, biorąca pod uwagę „społeczny wymiar” polityki klimatycznej.

„Wspólne cele, ale też możliwość wyboru drogi”

„Takie warunki brzegowe są szczególnie istotne dla państw naszego regionu, które podejmują ogromne wysiłki na rzecz takiego kształtu swojej polityki energetycznej, który spełniłby ambitne cele klimatyczne” – zaznaczyło Biuro. Andrzej Duda i Rumen Radev zgodzili się, że klimatyczne cele należy realizować „zgodnie ze zróżnicowanymi uwarunkowaniami gospodarczymi i infrastrukturalnymi poszczególnych państw”.

„Łączą nas wspólne cele i ambicje, ale każdy kraj powinien mieć możliwość wyboru swojej drogi ich osiągnięcia – uznali Prezydenci” – czytamy w komunikacie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

Źródło: BPM, prezydent.pl

Skip to content