Likwidacja szlaku bałkańskiego dla nielegalnej migracji z Bliskiego Wschodu

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

29 lipca miała miejsce skoordynowana akcja służb rumuńskich odpowiedzialnych za przeciwdziałanie handlu ludźmi. Dokonano przeszukań w 22 domach na terenie gminy Bukareszt i powiatu Timiș, Ialomița, Călăraşi i Ilfov. W konsekwencji tych działań udało się rozbić grupy przestępcze składające się z obywateli Rumunii, Egiptu, Syrii i Iraku, którzy odpowiadali za organizację przerzutu ludzi pomiędzy Grecją a Turcją oraz tranzytowo przez Bułgarię i Rumunię do Węgier oraz Niemiec.

Na terenie Rumunii zostało utworzone kilka komórek przestępczych, które organizowały dalszy przerzut ludzi na Zachód. W tym celu nielegalnym migrantom zapewnione było schronienie w Rumunii oraz dalszy transport. Handel ludźmi na szlaku bałkańskim był intratnym zajęciem dla grup przestępczych, ponieważ za każdą osobę organizacje te otrzymywały 5 tys. euro.

Liczne zatrzymania

Akcja rumuńskich służb była koordynowana przy współpracy policyjnej w ramach Europolu. W działania wpierające stronę rumuńską zaangażowane były Serbia, Bułgaria, Niemcy i Węgry. W trakcie całej operacji na terytorium Rumunii zatrzymano 23 osoby, a na Węgrzech 8 osób powiązanych z rumuńskimi strukturami przestępczymi. W stosunku do zatrzymanych toczą się śledztwa zarówno w Rumunii, Bułgarii, jak i na Węgrzech. Na terytoriach tych trzech państw były prowadzone wspólne skoordynowane działania tych grup przestępczych, które miały charakter transgraniczny.

Według ustaleń rumuńskiej policji działania zatrzymanych grup przestępczych realizowane były od stycznia 2020 roku do lipca 2021. Na początku lipca tego roku rumuńska straż graniczna zatrzymywała na węgierskiej granicy duże liczby nielegalnych migrantów z Turcji, Syrii, Afganistanu i Iraku.

Największe wyzwanie

Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku szlak bałkański stanowił największe wyzwanie dla państw regionu Europy Południowo-Wschodniej. Tamte wydarzenia miały charakter masowy i były odnotowane przez główne media światowe.

Obecnie proces przerzucania ludzi z Bliskiego Wschodu i państw Afryki Północnej ma bardziej zorganizowany charakter. Realizują go dobrze zorganizowane grupy przestępcze posiadające swoje struktury we wszystkich państwach tranzytowych.

Skip to content