Litewski minister obrony: Mińsk skierował ciężar ataku hybrydowego na Polskę

Podziel się tym wpisem:

Litewski minister obrony Arvydas Anušauskas oświadczył, że atak hybrydowy Białorusi został skierowany „przede wszystkim przeciwko Polsce”.

Polska Agencja Prasowa cytuje wywiad Anuszauskasa dla rozgłośni Żiniu Radijas. Szef resortu obrony mówi w nim, że Mińsk ciężar działań hybrydowych z Litwy na Polskę. Jak wskazał, w letnich miesiącach „potok nielegalnych migrantów z Białorusi na Litwę był dziesięcio-, dwudziestokrotnie większy niż do Polski”. Obecnie sytuacja jest zgoła odmienna.

Arvydas Anušauskas stwierdził, że sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej już się ustabilizowała. Jednak nie można mówić o jej opanowaniu dopóki nie ustała presja migracyjna ze strony Białorusi.

Tymczasem polska Straż Graniczna poinformowała, że do godz. 16.00 w czwartek stwierdzono 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską. „Obawiamy się, że padnie kolejny rekord. Strona białoruska ściąga coraz większe grupy cudzoziemców na swoje terytorium, które potem brutalnie zmusza do przekroczenia granicy z Polską” – czytamy w komunikacie SG.

Skip to content