Litewski resort obrony zaleca obywatelom kraju, by unikali chińskich telefonów

Podziel się tym wpisem:

Według litewskiego resortu obrony, urządzenia z Chin mają wbudowane funkcje, które pozwalają na inwigilację i cenzurę. – Rekomendujemy niekupowanie nowych chińskich telefonów i jak najszybsze pozbycie się tych już kupionych – stwierdził wiceminister obrony Margiris Abukevičius.

Litewskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NKSC) działające pod auspicjami ministerstwa obrony ogłosił wyniki śledztwa, które skupiło się na telefonach chińskich koncernów: Huawei, Xiaomi i OnePlus. Jak się okazało, flagowe urządzenie Xiaomi jest wyposażone w oprogramowanie, które pozwala wysyłać wrażliwe dane zewnętrznym podmiotom.

Sprzęt ten ma też możliwość wykrywania i cenzurowania „nieprawomyślnych” z punktu widzenia terminów, takich jak „Wolny Tybet”, „Kościół” czy dotyczących ruchów demokratycznych i niepodległości Tajwanu.

Źródło: facebook.com/NKSC.LT

Ponadto, urządzenia Xiaomi połączone z „chmurą” wysyłają zaszyfrowane wiadomości o nieznanej treści zewnętrznym źródłom. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wskazuje, że umożliwia to przeciek osobistych danych. Podkreśla także, że choć możliwości oprogramowania flagowego urządzenia chińskiej firmy – Xiaomi Mi 10T 5G – są wyłączone dla „regionu Unii Europejskiej”, to można je zdalnie uruchomić w dowolnym momencie.

Jak czytamy w facebookowym poście Centrum, także w działaniu smartfonów Huawei i OnePlus odnaleziono zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem użytkownika.

Skip to content