Litewski rząd zakazuje lotów nad Białorusią, kolejne linie lotnicze również omijają ten kraj

Podziel się tym wpisem:

Łotewska linia lotnicza airBaltic podjęła decyzję o omijaniu przestrzeni powietrznej Białorusi. „Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pasażerów jest dla nas najważniejsze” – czytamy w oświadczeniu przewoźnika. Węgierski Wizzair podjął podobną decyzję. Zakaz lotów przez białoruską przestrzeń powietrzną wprowadziła Litwa.

AirBaltic skomentował, że ich decyja była zgodna z tymczasowymi zaleceniami Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.

Firma dodała, że decyzja została podjęta ze względu na wczorajsze wymuszenie lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. „Będziemy omijać białoruską przestrzeń powietrzą do czasu wyjaśnienia się sytuacji i podjęcia decyzji przez odpowiednie władze” – podkreślił przewoźnik.

Na zmianę ruchu lotniczego maszyn airBaltic or Wizzaira zwrócił uwagę Carl Bildt z Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych. Loty Air Baltic i Wizzaira już omijają białoruską przestrzeń powietrzną. To odpowiedzialne ruchy – ocenił szwedzki polityk na Twitterze.

Litwa: zakaz lotów przez przestrzeń powietrzną białorusi

Od wtorku wejdzie w życie zakaz lotów do i z Litwy przez przestrzeń powietrzną Białorusi. Rząd w Wilnie wezwał inne kraje UE, by poszły podobną drogą. Minister transportu Marius Skuodis stwierdził, że wydarzenia z niedzieli pokazały, iż litewscy obywatele „nie są bezpieczni podczas lotu w przestrzeni powietrznej sąsiedniego kraju”.

Skuodis stwierdził też, że decyzja ta nie oznacza odwołania lotów, a jedynie zmusza linie lotnicze do zmiany trasy. Wileński rząd odradza obywatelom kraju podróże na Białoruś. Z kolei premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas obrad Rady Europejskiej zaproponuje zawieszenie lotów z terytorium UE na Białoruś.

Z kolei holenderskie linie lotnicze KLM uznały, że nie ma powodów by omijać białoruskie terytorium.

Źródła: Twitter, PolskieRadio24.pl, IAR, PAP

Fot. Tupungato – stock.adobe.com

Skip to content