Litewskie MSZ akredytowało zespół kierowany przez Cichanouską

Podziel się tym wpisem:

– Białoruskie Przedstawicielstwo Demokratyczne na Litwie stało się akredytowaną instytucją – ogłosił dziennikarzom tamtejszy minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Oznacza to, że zespół kierowany przez Swiatłanę Cichanouską ma teraz oficjalny status.

MSZ Litwy podkreśla, że chociaż jest to symboliczny krok, to ma swoją wagę na drodze do uznania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i jego dążeń do demokratycznych zmian.

„Białoruś ma reprezentację w UE”

– Demokratyczna wola białoruskiego narodu nie została w pełni zrealizowana. Litwa natomiast uznaje ten wybór i oferuje przedstawicielom na Litwie możliwość pracy i działania – stwierdził szef litewskiej dyplomacji. – To nie uznanie państwa czy organizacji, lecz przede wszystkim demokratycznej woli narodu – dodał minister Landsbergis.

Decyzję rządu w Wilnie skomentowała także sama Swiatłana Cichanouska, która przyjechała na Litwę po zeszłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. – To istotny krok w stronę delegitymizacji Łukaszenki i zatwierdzenia nowej białoruskiej większości – powiedziała opozycjonistka. Cichanouska dodała, że nadanie akredytacji oznacza, że jej naród ma od teraz reprezentację w Unii Europejskiej.

„Litewska solidarność”

Białoruska opozycjonistka skomentowała również samą postawę Wilna. – To następny przykład przykład litewskiej solidarności – stwierdziła Swiatłana Cichanouska.

Przypomnijmy, że opozycja na Białorusi i kraje zachodnie nie uznają Alaksandra Łukaszenki za prawowitego prezydenta, pomimo że władze tego kraju ogłosiły dyktatora wygranym ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Swiatłana Cichanouska przybyła na Litwę po tych wydarzeniach i założyła biuro Przedstawicielstwa Demokratycznego właśnie w Wilnie.

Źródło: kurierwilenski.lt

Fot. Tsikhanouskaya

Skip to content