Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Litwa będzie broniła „pięty Achillesowej NATO”

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Trwa wzmacnianie zdolności obronnej Litwy dla obrony przesmyka suwalskiego przed ewentualną agresją ze strony Rosji z kierunków kalingradzkiego i białoruskiego.  

Wczoraj litewskie siły zbrojne poinformowały o dostarczeniu ciężkiego sprzętu dla stacjonującego w tym kraju 1 batalionu 109 pułku artylerii US Army. W razie agresji siły NATO muszą bronić tego skrawka ziemi tak, aby nie pozwolić odciąć krajów bałtyckich od zaopatrzenia z Polski.  

Przesmyk suwalski to pięta Achillesowa NATO. Wąski pas ziemi, będący terytorium Polski i Litwy jest kluczowy dla operacji w tym rejonie. Krótszy pas do zajęcia leży po stronie naszego kraju. Alternatywą – jego poszerzenie – musiałoby się łączyć z zajęciem części Obwodu Kaliningradzkiego przez Litwę i części Białorusi przez Polskę.  

Litwa stale powiększa swoje zdolności bojowe i zapowiedział, że przeznaczy kolejne miliardy euro na kupno amerykańskiej i niemieckiej broni w kolejnych latach. Zakupy skupią się na zwiększeniu możliwości operacyjnych, obronie przeciwlotniczej i przeciwpancernej. Litwini zakupią wozy bojowe Wolf od Niemców, a od Amerykanów – drony typu kamikadze Switchblade, przeciwpancerne wyrzutnie Javelin, a także helikoptery wielozadaniowe.   

„Wraz z realizacją programu modernizacji, zdolności armii litewskiej wzrosną, podobnie jak obronność kraju. Równolegle zostanie rozszerzona obecność wojsk sojuszniczych na Litwie” – powiedział minister obrony narodowej Arvydas Anusauskas. Amerykanie zwiększyli swoją obecność na Litwie wysyłając dodatkowych 400 żołnierzy. W bazie lotniczej w Szawlach pojawiły się także myśliwce F-35 w pełnej gotowości bojowej.  

Przesmyk suwalski liczy ok. 104 km w linii granicznej, ale w linii prostej to zaledwie 65 km. Po stronie polskiej znajdują się tam ważne miasta jak Augustów, Suwałki czy Sejny. Jest to niezwykle ważny punkt dla transportu lądowego i samolotowego. Tamtędy biegnie także LitPol Link łączący sieci energetyczne krajów bałtyckich i Polski.  

Dlatego teren ten jest pod ścisłym nadzorem NATO. W rejonie Szypliszek znajdują się wojskowe radary dalekiego zasięgu. W Suwałkach stacjonuje 14. Pułk Przeciwpancerny, a na poligonie koło Orzysza – batalionowa grupa bojowa NATO, współpracująca z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Po stronie litewskiej wojsko stacjonuje m.in. w Olicie.  

Zajęcie korytarza byłoby jednak najbardziej problematyczne dla Litwy, bowiem Rosjanie i Białorusini zdają sobie sprawę, że od strony polskiej jest to teren dobrze broniony. Dlatego Litwini stale rozbudowują swoje zdolności bojowe do odparcia agresji z sąsiedniej Białorusi i silnie zmilitaryzowanego Kaliningradu.  

Skip to content