Litwa chce zorganizować szczyt NATO w 2023 r.

Podziel się tym wpisem:

Litwa ubiega się o organizację szczytu NATO w 2023 roku. Byłaby to okazja do ugoszczenia w kraju światowych przywódców, w tym prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że aplikacja Litwy została potraktowana bardzo poważnie. Spośród państw bałtyckich tylko Łotwa była gospodarzem szczytu NATO w 2006 roku.

Zdaniem premier Ingridy Šimonytė oznaczałoby to duży międzynarodowy sukces dla Wilna. – Naprawdę myślę, że bylibyśmy w stanie zorganizować to wydarzenie na Litwie. Zgłaszamy tę chęć w każdym dostępnym miejscu. Spodziewam się, że odniesiemy sukces – powiedziała Šimonytė dla LRT RADIO.

Organizacja szczytu NATO to wyzwanie

– Gdyby Wilno uzyskało możliwość organizacji szczytu, Litwa stanęłaby przed poważnymi wyzwaniami logistycznymi i bezpieczeństwa, aby impreza przebiegła sprawnie – zaznaczył były minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius. – Tak czy inaczej, byłby to pozytywny impuls dla Litwy – dodał polityk.

Linas Linkevičius stwierdził także, że chociaż szczyty NATO odbywają się ostatnio co roku, to spodziewa się, że w przyszłości może to ulec zmianie i spotkanie staną się rzadsze. – Od 1949 roku odbyło się 29 szczytów. Więc na pewno nie były to coroczne wydarzenia  – przypomniał były szef litewskiego MSZ.

Źródło: lrt.lt

Skip to content