Litwa: Dom Moskwy w Wilnie zostanie wyburzony

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Władze Wilna zdecydowały o wyburzeniu znajdującego się w centrum miasta Domu Moskwy. Obiekt ten został wybudowany za rosyjskie pieniądze, jednak do tej pory nie został dokończony. „(…) państwo (litewskie) ma prawo i obowiązek zlikwidować to gniazdo szpiegów” – powiedział wicemer miasta Valdas Benkunskas.

Jak twierdzą specjaliści, budynek w ogóle nie spełnia założeń przedstawionego pierwotnie projektu. Zgodę na zbiórkę już wkrótce ma wydać inspekcja budowlana.

„Gniazdo szpiegów”

„18 października minął termin, kiedy właściciele budynku zgodnie z wyrokiem sądu mieli go zburzyć. Teraz państwo ma prawo i obowiązek zlikwidować to gniazdo szpiegów” – oświadczył Benkunskas na konferencji prasowej.

Już kilka lat temu sąd zdecydował, że budynek postawiony za rosyjskie pieniądze nie spełnia większości założeń projektu, gdyż – jak oceniono – jest za wysoki. Właściciele mieli zastosować się do wymogów i obniżyć go o jedno piętro. Nie doszło do tego, dlatego w kwietniu 2022 roku cofnięto im pozwolenie na budowę.

Co najważniejsze, już w 2017 roku Departament Bezpieczeństwa Państwa (Litwy) uznał, że obecność Domu Moskwy w centrum Wilna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Już wtedy litewskie media rozpisywały się o możliwym „domu szpiegów”.

„Dom Moskwy byłby instrumentem nacisku na politykę wewnętrzną i dyplomację. Każdy obiekt, który ma służyć do szerzenia ruskiego miru, powinien zostać zlikwidowany” – podkreślił poseł Laurynas Kascziunas, przewodniczący sejmowej komisji bezpieczeństwa narodowego.

Inicjatywa, by Dom Moskwy powstał w centrum Wilna narodził się w lipcu 2004 roku. To wtedy wizytę na Litwie odbywał ówczesny mer Moskwy Jurij Łużkow. Zgodnie z umową, w stolicy Rosji miał w ramach współpracy powstać Dom Wileński, ale stworzony projekt, nie doszedł nawet do fazy budowy.

W ostatnich miesiącach na budynku powstał ogromny mural, który według artystów go tworzących, jest hołdem dla walczących Ukraińców i „policzkiem” dla rosyjskiej propagandy.

PAP/baltictimes

fot. twitter/@s_cerniauskas

Skip to content