Ministerstwo Obrony Litwy określiło sześć głównych obszarów, w których realizowana będzie dalsza pomoc wojskowa dla Ukrainy. Litwa konsekwentnie od początku rosyjskiej inwazji (24 lutego 2022 roku) pomaga swojemu sojusznikowi w obszarze militarnym oraz humanitarnym.
Jedną z form wsparcia Ukrainy, będzie wpłata do międzynarodowego funduszu finansującego zakup ciężkiej broni dla Ukrainy – poinformowało w komunikacie prasowym ministerstwo.
Pomoc wojskowa obejmie również transfer i naprawę uzbrojenia i sprzętu wojskowego, szkolenie i edukację wojskową, rehabilitację personelu wojskowego, wsparcie eksperckie w zakresie reform obronnych oraz wzmacnianie cyberbezpieczeństwa.
Produkcja krajowa
W związku z trwającą na Ukrainie wojną resort planuje również zakup dodatkowego sprzętu produkowanego na Litwie. Rodzimej produkcji sprzęt taki jak: noktowizory, kamery termowizyjne, sprzęt do zwalczania dronów, ma zostać wysłany jak najszybciej na Ukrainę.
Ministerstwo planuje także zakup dodatkowej odzieży dla ukraińskiego personelu wojskowego oraz dostarczenie nowych kompletów odzieży ukraińskim żołnierzom szkolącym się na Litwie. Odzież ma być najwyższej jakości, dostosowana do trudnych warunków atmosferycznych.
Szkolenie wojskowe będzie prowadzone dwustronnie i w wielu zakresach. Łącznie w tym roku przeszkolonych zostanie ok. 1500 ukraińskich wojskowych, część z nich na Litwie w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE – Ukraina.
Rehabilitacja rannych żołnierzy w litewskim uzdrowisku Druskienniki będzie kontynuowana także w tym roku.
Wsparcie eksperckie dot. reformy systemów obronnych Ukrainy oraz zaplecza technicznego i administracyjnego tego kraju, zostanie udzielone zgodnie z wytycznymi uzgodnionymi na szczycie NATO w Madrycie: długoterminowa interoperacyjność, rozwój instytucjonalny, koncepcja działań wojennych, odbudowa infrastruktury wojskowej oraz co najważniejsze: rozwój przemysłu obronnego.
Ministerstwo Obrony Litwy będzie również nadal zapewniać wsparcie eksperckie, uczestnicząc w unijnych Siłach Szybkiego Reagowania w Cybernetyce oraz za pośrednictwem Regionalnego Centrum Cyberobrony w Kownie. Litwa wspiera bowiem Ukrainę w cyberbezpieczeństwie i obronie przez cyberatakami z Rosji.
baltictimes/bloomberg
fot. twitter/@a_anusauskas