Litwa odsyła migrantów samolotami

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Źródło zdjęcia: urm.lt

1000 euro zasiłku dla tych, którzy chcą wrócić do siebie poskutkowało. Z Wilna odleciał pierwszy transport migrantów.

Na pokładzie samolotu było blisko stu nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli zieloną granicę z Białorusi. Maszyna odleciała do Bagdadu. Specjalny lot repartriantów do Iraku zorganizowały litewskie władze.

Stało się to po tym, jak w grudniu rząd zwiększył finansową zachętę dla wszystkich, którzy dobrowolnie zdecydują się na powrót do ojczyzny. Kwota została podniesiona z 300 do 1000 euro i to okazało się skuteczne. Promocja obowiązuje do 20 stycznia.

Litwa skutecznie radzi sobie z naporem migrantów, którzy w ramach wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś, próbują nielegalnie przekroczyć zieloną granicę. W zeszłym roku udało się przechwycić 4,2 tyś. takich osób. Ponad 8 tyś. kolejnych zostało zawróconych. Na Litwie w obozach dla uchodźców przebywa jeszcze ponad 3 tyś. migrantów z Bliskiego Wschodu.

Równolegle Litwa wzmacnia swoją granicę. Pogranicznicy zainstalowali już 150 km drutu kolczastego oraz ponad 10 km. stałego ogrodzenia z nowoczesnymi systemami inwigilacji. Tego typu płot ma docelowo powstać na jak największym odcinku granicy litewsko-białoruskiej.

Litwa domaga się współfinansowania inwestycji przez Unię Europejską, gdyż chroni ona zewnętrzną, wschodnią granicę UE. Presja migracyjna, związana z działaniami Mińska oraz Kremla spodziewana jest w dalszym ciągu w roku bieżącym. Sytuacja może się zmienić wyłącznie po deeskalacji napięcia w regionie.

Skip to content