Litwa otwiera ambasadę w Korei Południowej

Podziel się tym wpisem:

Ministerstwo spraw zagranicznych Litwy poinformowało, że nowo powstała ambasada tego kraju w Seulu rozpoczęła prace. W ten sposób Litwa zrealizowała czerwcową zapowiedź otwarcia placówki dyplomatycznej w Korei Południowej. Funkcję chargé d’affairs objął Vilijus Samuila.


Relacje z Koreą Południową są jednym z priorytetów litewskiej polityki zagranicznej – napisano w komunikacie litewskiego MSZ.

Potrzeba wzmocnienia litewskiej reprezentacji dyplomatycznej ma związek z dywersyfikacją naszych rynków, zacieśnieniem współpracy z partnerami o podobnych wartościach, ale też z realizacją celów wspólnej polityki Unii Europejskiej w regionie.

Otwarcie ambasady w Korei Południowej to kolejny krok Wilna na drodze do zaznaczenia swojej obecności w innych niż Chiny krajach azjatyckich. Relacje z Pekinem są bowiem bardzo napięte.

W maju Litwa zakończyła swój udział w inicjatywie 17+1, skupiającej państwa Europy Środkowo-Wschodniej i Chiny. W tym samym okresie litewski parlament przyjął uchwałę potępiającą działania chińskich władz wobec Ujgurów, w której znalazły się sformułowania  dotyczące „systematycznych i poważnych naruszeń praw człowieka”, „zbrodni przeciwko ludzkości”, a także „ludobójstwa Ujgurów w obozach pracy w Xinjiangu”.

Z krytyką Pekinu spotkała się zapowiedź utworzenia przez Litwę biura handlowego na Tajwanie i wyrażenie zgody na powołanie tajwańskiego przedstawicielstwa w Wilnie. Z tego powodu Chińczycy odwołali z Wilna swojego ambasadora. Przed litewskimi przedsiębiorstwami operującymi w Chinach zaczęły piętrzyć się problemy administracyjne i finansowe.  Z kolei Litwini zaprezentowali raport krytykujący chińskie smartfony za zbieranie informacji o użytkownikach i oprogramowanie służące do cenzury treści.

Wymowne, że do tej pory Litwa była reprezentowana w Korei Południowej przez swojego ambasadora w Pekinie – obecnie Dianę Mickeviciene.

Korea Południowa na razie nie planuje otwarcia swojej placówki na Litwie. Jest tam reprezentowana przez swojego ambasadora w Warszawie.

Z kolei Litwa zamierza utworzyć kolejne ambasady w regionie Indo-Pacyfiku: w najbliższym czasie w Singapurze i w Australii.

Skip to content