Litwa otwiera się na Azję
Wilno staje się liderem globalizacji wśród krajów bałtyckich. Litwa szykuje ekspansję w Azji Południowo-Wschodniej.
Służby dyplomatyczne naszego północno-wschodniego sąsiada poinformowały o otwarciu placówek w Singapurze i Korei Południowej. Do końca roku w Wilnie otworzy swą ambasadę Tajwan.
Ambasada Republiki Litewskiej w Republice Singapuru zacznie działać od 1 stycznia przyszłego roku – zapowiedział wiceminister spraw zagranicznych Arnoldas Pranckevicius. „Jest to zgodne z dążeniami rządu do wzmocnienia międzynarodowej pozycji Litwy oraz jej stosunków politycznych i dyplomatycznych z podobnie myślącymi krajami w regionie Azji Wschodniej” – powiedział szef MSZ.
Utworzenie i utrzymanie ambasady będzie kosztować państwo ok. 1,5 mln euro rocznie. Korpus dyplomatyczny będzie tworzyć sześć osób: ambasador, dwóch dyplomatów i trzech pracowników administracyjnych.
Do końca roku powstanie także reprezentacja tego kraju w Seulu. Dotychczas funkcjonowała jedynie litewska placówka w Chinach, a Koreańczycy współpracowali z Litwinami przez ambasadę w Warszawie. Na rozwijanie kontaktów handlowych liczą przede wszystkim eksporterzy, którzy chcą mieć ułatwiony dostęp do rynków w rejonie Azji i Pacyfiku.
Zacieśniają się także więzi między Litwą a Tajwanem. Pod koniec października Litwę odwiedziła delegacja wysokiej rangi tajwańskich polityków i biznesmenów, w tym kilku czołowych tajwańskich polityków, między innymi tajwański minister rozwoju narodowego Kung Ming-hsin.
Obie strony już wcześniej zapowiedziały otworzenie swoich przedstawicielstw dyplomatycznych. „Litwa jest przede wszystkim zainteresowana inwestycjami Tajwanu w dziedzinie wysokich technologii, biotechnologii i fintech” – powiedziała podczas spotkania z delegacją litewska minister gospodarki Ausrinė Armonaite.
Litewsko-Tajwańska współpraca
Minister rozwoju narodowego Tajwanu Kung Ming-hsin powiedział w Wilnie, że Tajwan powinien otworzyć swoje przedstawicielstwo gospodarcze w Wilnie do końca tego roku.
Tymczasem Litwa wyznaczyła na to nieco późniejszą datę, czyli początek 2022 r.
Przedstawiciele Litwy i Tajwanu podpisali szereg umów których celem jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie półprzewodników, nauk przyrodniczych, biotechnologii, technologii laserowej i satelitarnej, badań nad kryształami oraz finansów. Odbyło się około 100 spotkań biznesowych z litewskimi firmami.
Umowę o współpracy podpisały także litewskie i tajwańskie uczelnie i ośrodki badawcze:
Tajwański Narodowy Uniwersytet Sun Yat-sena podpisał memorandum aż z trzema litewskimi uniwersytetami, w tym Uniwersytetem Wileńskim, Wileńskim Uniwersytetem Technicznym Giedymina i Politechniką w Kownie.