Litwa otwiera się na Azję

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Wilno staje się liderem globalizacji wśród krajów bałtyckich. Litwa szykuje ekspansję w Azji Południowo-Wschodniej.

Służby dyplomatyczne naszego północno-wschodniego sąsiada poinformowały o otwarciu placówek w Singapurze i Korei Południowej. Do końca roku w Wilnie otworzy swą ambasadę Tajwan.

Ambasada Republiki Litewskiej w Republice Singapuru zacznie działać od 1 stycznia przyszłego roku – zapowiedział wiceminister spraw zagranicznych Arnoldas Pranckevicius. „Jest to zgodne z dążeniami rządu do wzmocnienia międzynarodowej pozycji Litwy oraz jej stosunków politycznych i dyplomatycznych z podobnie myślącymi krajami w regionie Azji Wschodniej” – powiedział szef MSZ.

Utworzenie i utrzymanie ambasady będzie kosztować państwo ok. 1,5 mln euro rocznie. Korpus dyplomatyczny będzie tworzyć sześć osób: ambasador, dwóch dyplomatów i trzech pracowników administracyjnych.

Do końca roku powstanie także reprezentacja tego kraju w Seulu. Dotychczas funkcjonowała jedynie litewska placówka w Chinach, a Koreańczycy współpracowali z Litwinami przez ambasadę w Warszawie. Na rozwijanie kontaktów handlowych liczą przede wszystkim eksporterzy, którzy chcą mieć ułatwiony dostęp do rynków w rejonie Azji i Pacyfiku.

Zacieśniają się także więzi między Litwą a Tajwanem. Pod koniec października Litwę odwiedziła delegacja wysokiej rangi tajwańskich polityków i biznesmenów, w tym kilku czołowych tajwańskich polityków, między innymi tajwański minister rozwoju narodowego Kung Ming-hsin.

Obie strony już wcześniej zapowiedziały otworzenie swoich przedstawicielstw dyplomatycznych. „Litwa jest przede wszystkim zainteresowana inwestycjami Tajwanu w dziedzinie wysokich technologii, biotechnologii i fintech” – powiedziała podczas spotkania z delegacją litewska minister gospodarki Ausrinė Armonaite.

Litewsko-Tajwańska współpraca

Minister rozwoju narodowego Tajwanu Kung Ming-hsin powiedział w Wilnie, że Tajwan powinien otworzyć swoje przedstawicielstwo gospodarcze w Wilnie do końca tego roku.

Tymczasem Litwa wyznaczyła na to nieco późniejszą datę, czyli początek 2022 r.

Przedstawiciele Litwy i Tajwanu podpisali szereg umów których celem jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie półprzewodników, nauk przyrodniczych, biotechnologii, technologii laserowej i satelitarnej, badań nad kryształami oraz finansów. Odbyło się około 100 spotkań biznesowych z litewskimi firmami.

Umowę o współpracy podpisały także litewskie i tajwańskie uczelnie i ośrodki badawcze:

Tajwański Narodowy Uniwersytet Sun Yat-sena podpisał memorandum aż z trzema litewskimi uniwersytetami, w tym Uniwersytetem Wileńskim, Wileńskim Uniwersytetem Technicznym Giedymina i Politechniką w Kownie.

Skip to content