Litwa wprowadza paszporty dla zaszczepionych

Podziel się tym wpisem:

Na Litwie weszło w życie świadectwo odporności, czyli tak zwany „paszport możliwości”. Dokument będzie dostępny dla osób, które zostały zaszczepione, wyleczyły się z Covid-19 lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Karnet można uzyskać na stronie internetowej. Tam wystarczy potwierdzić swoją tożsamość, następnie zgłąszający otrzymują kod QR, który należy wydrukować bądź zapisać na telefonie.

Firmy mogą sprawdzić status paszportu

Dokument jest dostępny tylko dla obywateli i stałych mieszkańców Litwy. Władze oświadczyły, że turyści i odwiedzający mogą posługiwać się kopiami swoich świadectw szczepień.

Firmy i organizatorzy wydarzeń kulturalnych mogą sprawdzić status „paszportu możliwości” swoich klientów za pomocą specjalnego skanera na ekranie telefonu. Wystarczy jedynie zeskanować kod QR.

Możliwości „paszportu możliwości”

Posiadacze dokumentu mają możliwość przebywania w kawiarniach oraz restauracjach czy uczestniczenia w większych imprezach publicznych, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. To nie koniec, bowiem dla takich osób możliwy jest udział w większej liczbie wydarzeń kulturalnych i prywatnych imprez, a także swobodne korzystanie z usług hotelarskich. Nie wyklucza się również powrotu z pracy zdalnej do biur.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że niemal 1,5 miliona osób w kraju już teraz kwalifikuje się do uzyskania „paszportu możliwości”.

Źródło: IAR

Skip to content