Litwa wydaliła dwóch białoruskich dyplomatów. To gest solidarności z Łotwą

Podziel się tym wpisem:

Wilno wydaliło dwóch członków personelu białoruskiej ambasady z uwagi na „prowadzenie działań niezgodnych z ich statusem dyplomatycznym”.

Dyplomaci maja tydzień, by opuścić Litwę. Portal LRT News cytuje komunikat litewskiej dyplomacji, w którym Wilno oświadcza, iż wydalenie dyplomatów to wyraz solidarności z Łotwą po tym, jak Mińsk „bez uzasadnienia” wydalił dyplomatów z tego kraju.

Jak informuje portal Delfi, białoruski ambasador został wezwany przez MSZ w Wilnie, gdzie poinformowano go o tej decyzji oraz zakomunikowano mu sprzeciw wobec represji dotykających społeczeństwo obywatelskie w kraju. Zażądano również uwolnienia Ramana Pratasiewicza oraz jego partnerki Sofii Sapiegi i innych więźniów politycznych.

Spięcie Ryga-Mińsk

Przypomnijmy, że na początku tego tygodnia Białoruś zażądała opuszczenia jej terytorium przez pracowników ambasady łotewskiej.

Jako przyczynę takiego działania Mińsk podał „akt wandalizmu”, czyli wywieszenie wśród symboli uczestników hokejowych mistrzostw świata (odbywających się w Rydze) kojarzonej z opozycją, historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Łotwa zareagowała w podobny sposób – uznała za personae non gratae białoruskich dyplomatów.

Źródła: LRT, PAP, Delfi

Skip to content