Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Litwa wzmocni granicę z Białorusią

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Wilno zdecydowało o zbudowaniu ogrodzenia na granicy ze wschodnim sąsiadem. Powodem są działania przeprowadzane przez służby białoruskie.

Chodzi o imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy prawdopodobnie przewożeni są przez państwowe białoruskie biuro turystyczne z Iraku, a następnie przy asyście służb, przekraczają granice Unii Europejskiej.

Informację przekazał dziennikarz Tadeusz Giczan z kanału Nexta oraz litewska telewizja LTR. Według informacji mediów, nieopodal granicy powstaje tymczasowy obóz dla uchodźców, a litewscy pogranicznicy przechwytują kolejne grupy. W ciągu ostatnich kilku dni zatrzymano prawie 60 osób.

Część wojny hybrydowej

Zgodnie z porozumieniem między państwowym biurem podróży Centrkurort a Iraq Airways, do Białorusi trafiają setki Irakijczyków zachęcanych do imigracji do Unii Europejskiej. Realizowanych jest kilka kursów w ciągu tygodnia. Migranci mają płacić 3-6 tys. dolarów za podróż i pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. Pochodzą nie tylko z Iraku, ale także Syrii, Afganistanu i innych krajów muzułmańskich.

To część wojny hybrydowej prowadzonej z krajami Trójmorza przez Kreml z wykorzystaniem Mińska. Zatrzymano już blisko 400 nielegalnych migrantów. Wilno mówi o celowej polityce destabilizacyjnej wymierzonej w państwo litewskie. Odpowiedzią ma być wybudowanie ogrodzenia granicznego, liczącego setki kilometrów, wraz z infrastrukturą monitorującą.

Inwestycja miałaby kosztować nawet 15 mln euro. Obecnie ogrodzonych jest jedynie 80 km z pasa, który liczy ponad 700 km. Koszt budowy jednego kilometra zasieków to kilkadziesiąt tysięcy euro. Litwa wcześniej umocniła swoje tereny na terenach sąsiadujących z Obwodem Kaliningradzkim.

Ateny wspierają Wilno

Litwinom natychmiast na pomoc ruszyła Grecja. Podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa w Wilnie, Ateny zadeklarowały dostarczyć narzędzia, aby Litwa mogła sobie poradzić z problemem – Mamy doświadczenie, kiedy większy sąsiad promuje zjawisko migracji i zamienia je w narzędzie – powiedział szef MSZ, opisując swoje doświadczenia z Turcją. Minister Spraw Wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite złożyła do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa ws. organizacji nielegalnego przerzutu osób przez granicę.

Powodem dla którego Białorusini angażują się w wykorzystywanie handlu ludźmi do destabilizacji sąsiada jest ostry kurs Wilna wobec Mińska. Litwa udzieliła schronienia liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej oraz innym aktywistom. Nieustannie krytykuje reżim Łukaszenki, protestując przeciwko oddaniu do użytku elektrowni jądrowej przez Białorusinów, czy domagając się dotkliwych sankcji ekonomicznych i politycznych wobec sąsiada.

To musi wzbudzać wściekłość w szeregach aparatu Łukaszenki. Mińsk staje się więc coraz bardziej zdesperowany i sięga po narzędzia wykraczające poza język dyplomacji. Efektem było porwanie samolotu linii Ryanair lecącego do Wilna oraz wykorzystywanie migrantów jako zakładników w konflikcie z sąsiednim krajem bałtyckim.

Skip to content