Litwini inwestują w technologie wodorowe

Podziel się tym wpisem:

Grupa Ignitis, największa firma energetyczna w krajach bałtyckich, po raz kolejny zdecydowała się zainwestować w izraelski start-up H2Pro pracujący nad przełomową technologią produkcji zielonego wodoru.

Obok Litwinów w start-up zainwestował m.in. fundusz Breakthrough Energy Ventures, założony przez Billa Gatesa zarządzający aktywami na poziomie 2 mld USD, miliarder Li Ka-Shing z Hongkongu, firma motoryzacyjna Hyundai i Sumimoto Corporation.

Efektywna technologia

W trzeciej rundzie inwestycyjnej H2Pro uzyskało 18,5 mln Euro. Ignitis przeznaczył na ten cel 430 tys. euro co było już drugą inwestycją w H2Pro. Pierwsza, jesienią 2019 roku, osiągnęła poziom 250 tys. euro. Od tego czasu izraelski start-up zyskał kilkukrotnie na wartości. Po tym jak zainwestowały w niego fundusze kapitału podwyższonego ryzyka. Izraelczycy pracują nad innowacyjną, czystą, tanią i bezpieczną technologią produkcji odnawialnego wodoru, która nosi nazwę E-TAC (Electrochemical-Thermally Activated Chemical – chemikalia aktywowane termicznie i elektrochemicznie) i pierwotnie została opracowana przez Israel Institute of Technology.

Ma to być pierwsza technologia zapewniająca efektywność energetyczną na poziomie 95 proc., w porównaniu do 70 proc. elektrolizy wody. Jej przemysłowa implementacja ma spowodować, że będzie możliwa produkcja zielonego wodoru z wody za mniej niż 1 USD za kilogram do 2030 roku. Oznaczałoby to 60-80 proc. spadek cen zielonego wodoru – do poziomu, gdzie jest on tańszy w przeliczeniu na jednostkę energii niż obecne detaliczne ceny benzyny w USA.

Obecne prognozy w większości nie przewidują takiego poziomu cenowego do 2050 roku. Natomiast H2Pro zapowiada, że do 2023 roku będzie dostarczać wodór w cenie poniżej 2 USD za kilogram i jeszcze w tej dekadzie poniżej 1 USD. Aktualnie koszt uzyskania 1 kilograma zielonego wodoru waha się pomiędzy 2,50 USD a 6,80 USD.

UE zapowiada wsparcie dla E-TAC

Technologia E-TAC ma się charakteryzować większą efektywnością – pozwoli na zwiększenie produkcji wodoru o 30 proc. na kilowatogodzinę w porównaniu do tradycyjnej elektrolizy. Oczekuje się również, że poprawi bezpieczeństwo podczas procesu produkcyjnego oraz zmniejszyć koszt budowy systemu o 50 proc.

Nie tylko Litwini zauważyli potencjał w technologii E-TAC również UE ogłosiła, że będzie wspierać poprzez specjalny fundusz BEV-E ( utworzony w celu wspierania innowacji/przedsiębiorców w dziedzinie czystych technologii) Izraelczyków z H2Pro.

Skip to content