Łotewska zbrojeniówka na zakupach w Szwecji

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Ministerstwo Obrony Łotwy zamówiło w firmie Saab naziemny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu wraz z radarami.

O zamówieniu, które wpłynęło w połowie grudnia, poinformowała sama firma. System RBS 70 NG wraz z radarem Giraffe 1X jest jednym z najnowocześniejszych na rynku. Jest używany m.in. przez siły zbrojne Szwecji, Czech czy Brazylii. Umożliwi on śledzenie celów, ich rozpoznawanie i zestrzeliwanie także w nocy. Skierowany jest przeciwko pociskom, pojazdom bezzałogowych i może być stosowany zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Producent – szwedzkie przedsiębiorstwo Saab, opisuje, że zasięg systemu to 9 km, maksymalna wysokość – 5 km, a prędkość 2 machy. Z kolei czas przeładowywania jest krótszy niż 5 sekund. Jest to rozwiązanie stale modernizowane. Obecny produkt stanowi system już czwartek generacji, stale rozwijanej przez szwedzkich inżynierów.

Szwecja jest stałym dostawcą uzbrojenia dla krajów bałtyckich. Łotwa i Estonia zaopatrują się tam m.in. w granatniki przeciwpancerne Carl-Gustaf. Producentem jest także firma Saab. Chodzi o najnowszą wersję M4, która miała uzupełnić starszy model M2 używany w łotewskiej armii.

Co ciekawe, zakupy działają także w drugą stronę. Szwecja dołączyła bowiem do łotewsko-fińskiego projektu budowy kołowych transporterów opancerzonych 6×6. Pojazdy będą produkowane przez fińską firmę Patria. Pierwsza partia pojazdów ma zostać dostarczona do 2030 r. Pojazdy będą mogły przewozić do 10 osób. Będą też uzbrojone w bojowe moduły uzbrojenia, a także w obrotową wieżyczkę.

fot. twitter/@JointForcesNews

Skip to content