Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Łotewski poseł szpiegował dla Rosji

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Sąd w Rydze skazał Jānisa Ādamsonsa na osiem lat i sześć miesięcy pozbawienia wolności za szpiegostwo na rzecz Kremla. Wraz z nim skazany został były pracownik KGB Giennadij Silonow, który spędzi w więzieniu siedem i pół roku.

Według sędziego, Jānis Ādamsons regularnie zbierał tajne i poufne informacje, które następnie przekazywał wywiadowi zagranicznemu Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem Silonowa. Były to informacje na temat pracy łotewskich instytucji państwowych, obrony narodowej i wymiaru sprawiedliwości. Śledczy udowodnili co najmniej 40 takich kontaktów. Ādamsons został już schwytany w 2021 r., ale zwolniono go za kaucją.

Polityk należał do prorosyjskiej Partii Zgoda. Był bardzo aktywny politycznie i dlatego cenny dla FSB. Pracował w Komisji Obrony, Spraw Wewnętrznych i Zapobiegania Korupcji, Komisji Zgłoszeń i Podkomisji Spraw Bałtyckich. Brał także udział w posiedzeniach Komitetu Obrony, Spraw Wewnętrznych i Zapobiegania Korupcji.

Jānis Ādamsons urodził się w Turku w Łatgalii. Ukończył Wyższą Polityczną Akademię Marynarki Wojennej w Kijowie. Następnie służył w różnych oddziałach Straży Granicznej Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR na Dalekim Wschodzie, potem w Marynarce Wojennej ZSRR. Był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz pracownikiem KGB. W 1992 r. wrócił na Łotwę. Pracował w łotewskich siłach zbrojnych, rok później został zastępcą dowódcy marynarki wojennej, a potem dowódcą straży granicznej. Do Sejmu został wybrany już w 1995 r. Był posłem kilku kadencji. Mógł więc szpiegować dla Rosji znacznie dłużej niż mu to udowodniono.

fot. X/TVP World; pixabay/ jorono

Skip to content