Łotwa bez dzieci

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

W ponad 2/3 gospodarstw domowych na Łotwie nie ma dzieci – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Sytuacji demograficzna krajów bałtyckich wygląda coraz gorzej i bez perspektyw na przyszłość.

Na Łotwie 663 tys. gospodarstw domowych na 862 tys. są bezdzietne. 125 tys. wychowuje jedno dziecko. W zaledwie 27 tys. jest trójka dzieci lub więcej. To fatalny wynik, który nie napawa optymizmem w kwestii zastępowalności pokoleń w tym kraju. Jeśli tendencja się utrzyma, Łotysze są skazani na wymarcie.

Dla porównania rodziny z jednym dzieckiem to najpopularniejszy model rodziny w krajach Unii Europejskiej. Funkcjonuje w ten sposób blisko połowa rodzin, które w ogóle posiadają dzieci. Ponad 38 proc. z tych rodzin posiada dwójkę dzieci, a jedynie 12,4 proc. trójkę lub więcej potomstwa. Najwięcej gospodarstw domowych z jedynakami jest w Portugalii. Dalsze miejsca zajmują już kraje naszego regionu Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa.

Z kolei rodzin wielodzietnych jest najwięcej w Irlandii – 22,3 proc. oraz w Szwecji 1,2 proc.  W litym pierwszym kraju wciąż najwięcej jest katolików, wśród których wielu pozostaje otwartych na życie. Mimo, że ten odsetek stale spada to wyznanie deklaruje wciąż blisko 70 proc. populacji. Z kolei w Skandynawii statystyki zawyża mniejszość muzułmańska, która stanowi już kilkanaście proc. populacji, a w niektórych miastach to 1/4 mieszkańców.  Ogólna liczba gospodarstw domowych wzrosła w Unii Europejskiej o 6,9 proc. rok do roku. Tylko 1/4 z nich wychowywała dzieci, głównie jedynaków. Jedynie 3 proc. wszystkich rodzin to rodziny wielodzietne. Najwięcej rodzin wychowujących potomstwo jest na Słowacji – 33,9 proc. Z kolei najmniej w Finlandii – tylko 18,4 proc.

fot. pixabay/HaiBaron

Skip to content