Autor: Redakcja

Łotwa: demontaż ogromnego pomnika armii sowieckiej. „Zostanie zutylizowany”

Podziel się tym wpisem:

Pomnik ma 79 metrów wysokości. Centralną część monumentu stanowi obelisk z gwiazdą. Znajduje się w Parku Zwycięstwa w Rydze.

Po rozebraniu pomnik zostanie zutylizowany.

Stanowcze działania

Oprócz rozbiórki samego pomnika, władze kraju zdecydowały się na stanowcze działania wokół samej akcji.

Jeśli obywatele państw trzecich, niezależnie od kraju pochodzenia, dopuszczą się podczas demontażu pomnika działań niezgodnych z prawem, zostaną wpisani na listę osób niepożądanych na Łotwie i deportowani za granicę – oznajmił w poniedziałek wieczorem szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics.

Pomnik zostanie rozebrany. „Ryskie Muzeum (Sowieckiej) Okupacji Łotwy poinformowało nas, że nie potrzebuje fragmentów pomnika, dlatego będą one zutylizowane” – oświadczył przedstawiciel władz stolicy Janis Lange.

Oficjalna nazwa monumentu to Pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej – wyzwolicieli radzieckiej Łotwy i Rygi z rąk niemiecko-faszystowskich okupantów. Miejsce pamięci zbudowano w 1985 roku, gdy Łotwa pozostawała częścią ZSRR. Centralną część monumentu stanowi obelisk z gwiazdą o wysokości 79 metrów – informuje PAP.

Masowe usuwanie reżimu

łotewski rząd 14 lipca zdecydował, że w kraju zostanie usuniętych 69 pomników i innych obiektów upamiętniających reżim sowiecki i nazistowski. Decyzja nie dotyczy miejsc pochówku.

W drugiej połowie czerwca na Łotwie weszło w życie prawo zakazujące demonstrowania w przestrzeni publicznej symboliki sowieckiej i nazistowskiej oraz zobowiązujące do usunięcia do 15 listopada obiektów upamiętniających te reżimy. Internetowa gazeta „Neatkariga Rita Avize” zaznaczyła, że w kraju jest ponad 300 takich miejsc, podczas gdy specjalna komisja zarekomendowała demontaż 69 z nich. Ponad 20 obiektów zostało usuniętych już wcześniej – przypomina PAP.

W związku z rozbiórką monumentu, władze Łotwy obawiają się prowokacji ze strony Rosjan.

PAP/Reuters/tvnet.lv

fot. twitter/@TVNET_zinas

Skip to content