Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Łotwa i Estonia opuszczają jeden z formatów współpracy międzynarodowej z Chinami

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Zarówno Łotwa jak i Estonia ogłosiły w czwartek (11 sierpnia) format współpracy między krajami Europy Środkowej i Wschodniej a Chinami.

Jak przypomina Reuters, wcześniej taki krok wykonała Litwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy poinformowało, że kraj podjął decyzję o opuszczeniu formatu znanego wcześniej jako 16+1 „w związku z obecnymi priorytetami łotewskiej polityki zagranicznej i handlowej”.

Decyzja podjęta przez władze w Rydze nie zamyka jednak drogi do współpracy z Chinami. Jak podkreślono w komunikacie, „Łotwa będzie dążyć do konstruktywnych i pragmatycznych stosunków z Chinami zarówno w formacie bilateralnym, jak i w ramach współpracy UE-Chiny”. Zaznaczono, że współpraca będzie odbywać się na zasadach obustronnych korzyści, „poszanowaniu prawa międzynarodowego, praw człowieka i międzynarodowego porządku bazującego na poszanowaniu zasad”.

Rosja prowokuje nad Bałtykiem. Estonia protestuje

Napięte relacje

MSZ Estonii wydało oświadczenie podobnej treści.

To nie jest pierwsza rezygnacja z formatu i – jak przypomina Reuters – zapewne nie ostatnia. Wcześniej rezygnację ogłosiła Litwa. Jej stosunki praktycznie załamały się po otwarciu w Wilnie biura przedstawicielskiego Tajwanu. Terenu spornego, między Chinami a USA.

Jak przypomina agencja Reutera, w skład formatu wchodzą jeszcze: oprócz samych Chin – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowienia.

źródło: Reuters

foto: twitter/Reuters

Skip to content