Łotwa i Estonia wspólnie zakupią pojazdy wojskowe

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Dwa państwa bałtyckie zakontraktowały zakup samochodów ciężarowych o przeznaczeniu wojskowym. Transakcja opiewa na 693 mln euro.

Samochody trafią łotewskiego Ministerstwa Obrony i Siły Obronnych, Estońskich Sił Obronnych oraz do Ochotniczej Ligi Obrony (Kaitseliit), Policji i Straży Granicznej. Będą to maszyny produkowane przez firmy Veho, Volvo i Scania. Dwie ostatnie firmy dostarczą pojazdy o nośności powyżej 5 ton.

Ciężarówki i terenówki będą dostarczone w ciągu siedmiu lat. Wspólny kontrakt pozwolił wynegocjować korzystniejsze ceny. Oba kraje znacznie zmodernizują swoją flotę pojazdów wymieniając zdezelowane pojazdy na nowe. Tylko do Estonii trafi blisko 400 nowych samochodów. Pierwsze zaczną służbę już w przyszłym roku.

Oba kraje współpracują blisko w zakresie wojskowości. Obecnie wspólnie przeprowadzają inspekcje na granicy estońsko-łotewskiej oraz portach i węzłach transportowych, w związku z operacją hybrydową prowadzoną przez Białoruś. Najsłabszym ogniwem jest obecnie Łotwa, która ma dużo pracy z wyłapywaniem nielegalnych emigrantów.

Pomagają im Estończycy, którzy wzmocnili swą obecność na głównych szlakach transportowych. Tallin wysłał także do pomocy grupę policjantów ESTPOL8. Podobnie postąpili także Litwini. Obecnie ponad 200 migrantów dziennie próbuje przedostać się przez zieloną granicę z Białorusi. Migranci spieszą się przed zimą. Wówczas ze względu na warunki atmosferyczne nielegalny ruch na granicy łotewskiej znacznie zmaleje.

fot. pixabay/Pexels

Skip to content