Łotwa kupuje HIMARS-y

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Ryga i Waszyngton sfinalizowały umowę dotyczącą zakupu sześciu systemów artyleryjskich wysokiej mobilności typu HIMARS wraz zapasem amunicji. Kontrakt z firmą Lockheed Martin opiewa na blisko 180 mln dolarów.

– To kolejny ważny krok we wzmacnianiu strategicznego partnerstwa między Łotwą a Stanami Zjednoczonymi oraz w rozwijaniu zdolności obronnych NATO – napisał na portalu X minister obrony Andris Sprūds. Kontrakt dotyczy amunicji rakietowej o zasięgu ok. 300 km. Łotwa dostanie zamówiony sprzęt począwszy od 2027 r.

To nie jedyne wzmocnienie sprzętowe łotewskiej armii tej jesieni. W listopadzie ministerstwo obrony zakupiło od niemieckiej firmy Diehl Defenske system obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T. Kontrakt opiewał na 600 mln euro, a zamówienie zostanie zrealizowane w 2026 r. System został zakupiony wspólnie z Estonią. W ten sposób dwa państwa bałtyckie ochronią swoje niebo przed dronami i samolotami wroga.

Z kolei z początkiem grudnia Łotwa podpisała umowę na zakup systemu Naval Strike Missile amerykańskiej firmy Raytheon i norweskiego Kongsberg. Umowa jest warta 105 mln dolarów. Są to pociski przeciwokrętowe i będą wykorzystywane do obrony łotewskiego wybrzeża. System może niszczyć cele oddalone nawet o 185 km. Jest używany także w pozostałych krajach NATO, w tym Polskę. Rakiety trafią na Łotwę w 2027 r.

W przyszłym roku zostanie też podpisany kontrakt na dostawę bojowych wozów piechoty. Łotysze jeszcze rozważają oferty. W grę wchodzą trzy typy pojazdów: turecki Tulpar, hiszpański ASCOD2 i koreański K21. Oprócz bojowych wozów piechoty zakupione zostaną pojazdy specjalistyczne. Dostawy mają nastąpić do 2028 r.

fot. X/@USEmbassyRiga

Skip to content