Autor: Redakcja

Łotwa nie wpuści na swoje terytorium Rosjan uciekających od mobilizacji

Podziel się tym wpisem:

Edgars Rinkēvičs, minister spraw zagranicznych Łotwy przekazał na Twitterze, że Łotwa nie będzie wpuszczała na swoje terytorium Rosjan uciekających przed mobilizacją.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę rano częściową mobilizację na terytorium Federacji Rosyjskiej. Operacja ma rozpocząć się jeszcze w środę, a do wojska zostanie powołanych 300 tys. rezerwistów – zapowiedziały rosyjskie władze.

„Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji” – mówił Putin w przemówieniu ogłaszającym mobilizację. Utrzymywał on, że Zachód grozi Rosji m.in. użyciem broni jądrowej. „W przypadku zagrożenia dla naszego państwa, naszej ziemi i narodu wykorzystamy wszystkie niezbędne środki do obrony. To nie jest blef” – podkreślił rosyjskie prezydent. 

„Nie” dla uchylających się od mobilizacji

W odpowiedzi na decyzję Putina, Ryga ogłosiła, że nie będzie wydała wiz humanitarnych także dla obywateli Rosji, którzy będą uchylali się od mobilizacji. Rosjanie nie będą przepuszczani przez łotewską granicę, jeśli mają wizę schengenowską. „Decyzja ta została podjęta ze względów bezpieczeństwa” – poinformował łotewski minister.

Od 19 września kraje bałtyckie włącznie z Łotwą zamknęły swoje granice dla Rosjan. Pozostawała jednak możliwość udzielania im wiz humanitarnych.

twitter

fot. twitter/NEXTA

Skip to content