Łotwa ostrzega przed incydentami w regionie Morza Bałtyckiego

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs stwierdził w jednym z wywiadów dla amerykańskiej prasy, że istnieje ryzyko pewnych działań w regionie Morza Bałtyckiego, które nie są zaaprobowane przez dowództwo NATO czy Rosji.

Łotewski polityk zwrócił uwagę, że w regionie krajów bałtyckich, obwodu kaliningradzkiego, Polski i Białorusi gromadzone są duże siły wojskowe, które może być trudno kontrolować. Manewry wojskowe Białorusi i Rosji Zapad-2021 (które będą się odbywać we wrześniu) oraz presja migracyjna wobec Litwy prowadzą do sytuacji, że może dojść do niekontrolowanych działań wojskowych. Jednocześnie minister Edgars Rinkēvičs stwierdził, że po żadnej ze stron nie ma chęci prowadzenia działań zmierzających do eskalacji działań wojskowych.

Większe prawdopodobieństwo incydentu

W szczególności niepokojące dla krajów bałtyckich będą manewry Zapad-2021, które będą się odbywać przy granicy polskiej i litewskiej. Chociaż takie manewry odbywały się już w latach ubiegłych, to Litwa nie była poddawana przez Białoruś presji migracyjnej, jak to ma miejsce w tym roku. Możliwość incydentu granicznego pomiędzy wzmocnionymi siłami granicznymi Litwy, wspieranymi przez funkcjonariuszy Frontexu a biorącymi udział w manewrach siłami Białorusi i Rosji znacznie wzrosło w tym roku.

Z perspektywy Rygi zagrożenie presją migracyjną ze strony Białorusi jest podobne, jak to ma miejsce w przypadku Litwy. Łotwa graniczy z Białorusią na odcinku 173 km. Na granicy Łotwy z Białorusią zatrzymano w ciągu ostatnich dni 160 nielegalnych migrantów. Ten nowy szlak powstał po tym, jak władze litewskie zaczęły siłowo odsyłać migrantów na Białoruś.

Wyzwanie dla regionu

Hybrydowa wojna, którą Białoruś i Rosja wymierzyły państwom NATO, jest głównym wyzwaniem dla państw bałtyckich i Polski. Skuteczność działań NATO w regionie Morza Bałtyckiego odpierających prowokacje Białorusi i Rosji będzie podstawowym testem dla pozycji NATO w Europie Wschodniej.

Głównym zagrożeniem dla stabilności w regionie jest nieprzewidywalna polityka reżimu Aleksandra Łukaszenki, który wykorzystuje wszelkie dostępne środki w celu zdestabilizowania sytuacji w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii.  

Skip to content