Łotwa planuje wysyłać broń na Ukrainę

Podziel się tym wpisem:

5 stycznia, miało miejsce spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Artisa Pabriksa z Ambasadorem Ukrainy na Łotwie Ołeksandrem Myszczenko. W trakcie spotkania ustalono, że Łotwa jest gotowa przekazać odpowiedni sprzęt do obrony integralności Ukrainy.

Jak argumentował tę decyzję szef dyplomacji Łotwy: „że Ukraina swoimi działaniami obronnymi zdejmuje napięcie z granic Państw Bałtyckich. Chociaż decyzja o wysyłce broni na Ukrainę nie jest jeszcze przesądzona to jednak biorąc pod uwagę obawy Rygi przed inwazją Rosji na Ukrainę to pozytywna decyzja jest wielce prawdopodobna.

Motywacja Państw Bałtyckich we wsparciu Ukrainy

Wbrew propagandzie rosyjskiej, działania polegające na dozbrajaniu armii ukraińskiej nie stanowią ekspansjonistycznych planów państw NATO. Legalnie wybrany rząd w Ukrainie prowadzi działania zmierzające do integracji ze strukturami NATO, dlatego liczy na wsparcie od sojuszu. Ponadto pomoc zbrojna dla Ukrainy może stanowić ważny element w zbliżających się negocjacjach pomiędzy Rosją a NATO. Jedynie solidarność z Kijowem państw NATO może stanowić istotne narzędzie powstrzymujące agresję ze strony Rosji, która dąży do takiej sytuacji żeby Ukraina była osamotniona w potencjalnym konflikcie zbrojnym z Rosją.

Skip to content