Łotwa przedłuża stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Zgodnie z oczekiwaniami, Łotwa przedłużyła stan wyjątkowy na terenach administracyjnych, sąsiadujących z Białorusią.

Okres ochronny został prolongowany na kolejne pół roku i będzie obowiązywał aż do 10 lutego 2024 r. Obejmuje on okręgi Ludzy, Krāslavy, Augšdaugavy i Dyneburga. Władze argumentują zarządzenie koniecznością zapewnienia integralności granicy krajowej i zapobiegania zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego. Stan wyjątkowy obowiązuje już dwa lata.

Według oficjalnych danych w tym okresie próbowało nielegalnie przekroczyć granicę 14 tys. osób. Tylko w tym roku było to blisko 5,5 tys. Ze względów humanitarnych wpuszczono do kraju 282 osoby, w tym 117 dzieci. Nad bezpieczeństwem granic czuwają wspólnie Państwowa Straż Graniczna (VRS) Narodowe Siły Zbrojne (NBS) i Policja Państwowa (VP).

Z kolei szef litewskiej straży granicznej jest zaniepokojony zbyt dużym ruchem granicznym z Białorusią. Okazuje się, że na Białoruś wyjechało w pierwszej połowie tego roku aż 230 tys. Litwinów, co daje 52 tys. osób miesięcznie. Powody są różne, od koneksji rodzinnych, robienia zakupów czy podejmowania pracy. Niepokojące są liczne próby werbunku Litwinów przez białoruskie służby.

Na obywateli Litwy wywierany jest nacisk, aby prowadzili dokumentację fotograficzną obiektów o charakterze strategicznym czy ruchów wojsk.  Z kolei na Litwę wjechało i wyjechało dużo więcej osób – 830 tys. Białorusinów. Litwa pozwala na takie praktyki i wspiera walczących Białorusinów po stronie demokratycznej opozycji.

Ich walka trwa już trzy lata, od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich. Białoruskie władze zastosowały represje wobec 35 tys. obywateli. Część oddała życie, a część cały czas przebywa w więzieniach.

fot. twitter/@nexta_tv

Skip to content