Łotwa rozbudowuje więzienia

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Nowa sytuacja międzynarodowa, zaostrzająca napięcia społeczne w wyniku wojny na Ukrainie, skłania rząd w Rydze do budowania nowych obiektów dla osób tymczasowo pozbawionych wolności.

Na Łotwie znajduje obecnie dziewięć placówek penitencjarnych z czego aż sześć liczy sobie ponad 100 lat. Są to często obiekty przestarzałe, wymagające remontów, pamiętające czasy sowieckie, a nawet przedwojenne. Tego typu zabytki znajdują się np. w Dyneburgu.

Inne były likwidowane i służą obecnie za atrakcje turystyczne. Tak stało się np. z karcerem wojennym w porcie Karosta, niedaleko Lipawy, który mogą dziś zwiedzać turyści. Karosta zostało wybudowane w 1900 r. Ostatni skazany opuścił to miejsce w 1997 r. Więzienie Karosta służyło głównie Sowietom. Osadzano tu nie tylko wojskowych, ale także więźniów politycznych.

Liczba miejsc dla skazańców stale się zmniejsza. W zeszłym roku wyroki odsiadywało ponad 3,4 tyś. osadzonych. W 2000 r. było ich ponad 8,8 tyś. Całkowita ilość miejsc w łotewskich więzieniach to ponad 4,8 tyś. Zajętych jest więc ponad 2/3 miejsc. Jednak władze w Rydze postanowiły zainwestować w nowoczesną placówkę.

Nowe więzienie powstanie w Lipawie. Zbuduje je prywatna firma Citrus Solutions, którego udziałowcami są giganci telekomunikacyjni: łotewski Tet (dawniej Lattelecom) oraz fińsko-szwedzki koncern TeliaSonera. Część udziałów w Tet posiada łotewskie państwo. Koszt budowy nowego ośrodka penitencjarnego oszacowano na blisko 130 mln euro. Placówka zostanie wybudowana w ciągu trzech lat.

Ministerstwo sprawiedliwości podaje, że będzie to pierwsze nowe więzienie, które powstanie po odzyskaniu niepodległości. Zmodernizuje ono system więziennictwa i pomoże wdrożyć nowoczesne sposoby egzekwowania kar. Łotwa generalnie jest krajem bezpiecznym, jednak jeśli porównać liczbę popełnianych przestępstw w stosunku do populacji, statystyki mówią nam co innego.

Według danych kryminalnych kraj ten posiada największy odsetek morderstw na 100 tyś. mieszkańców – 4,88. Kolejne miejsca zajmują Litwa i Estonia. Dla porównania analogiczny wskaźnik dla Francji wynosi 1,31, a Polski – 0,69. Co wydaje się niewyobrażalne, obok Luksemburga najbezpieczniejszym pod tym względem krajem są Włochy ze wskaźnikiem 0,48 są Włochy, co świadczy raczej o skuteczności zorganizowanych grup przestępczych w tuszowaniu zabójstw.

Po ataku na Ukrainę do łotewskich więzień trafia także coraz więcej Rosjan. Najczęściej łamią oni surowe przepisy dotyczące propagowania reżimu komunistycznego, występowania przeciwko interesom państwa łotewskiego bądź mają zarzuty o szpiegostwo. Od początku roku policja aresztowała już kilkadziesiąt podejrzanych osób.

fot. pixabay/phtorxp

Skip to content