Łotwa się zbroi. Zamówiła dodatkowy transport haubic

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Ministerstwo obrony Łotwy zawarło kolejną umowę z Austrią na zakup dodatkowych 18 samobieżnych haubic – poinformowały służby prasowe tego kraju.

Koszt jednej sztuki, w zależności od jej modyfikacji, wynosi od 60 000 do 140 000 euro. Całkowity koszt kontraktu to nieco ponad dwa miliony euro. Proces planowania dostaw jest w toku ze względu na ograniczenia pandemii Covid-19. Nie wiadomo jeszcze kiedy wojsko otrzyma zamówiony sprzęt.

Warto przypomnieć, że jesienią 2018 roku łotewskie Narodowe Siły Zbrojne (NAF) otrzymały pierwszą partię 47. zakupionych w Austrii samobieżnych haubic typu „M109A5Oe”. NAF otrzymała pierwsze samobieżne haubice 1 października 2017 r.

Zakupy łotewskiej armii

Później, na skutek rozwoju wschodniej flanki NATO oraz zaogniających się relacji z Rosją, zdecydowano, że Łotwa potrzebuje dodatkowego uzbrojenia. Zakupione przez Łotwę haubice zostały zmodernizowane w latach 2003-2007, a następnie poddane procesowi konserwacji.

W zeszłym roku Łotysze odebrali zakupione w Wielkiej Brytanii wielozadaniowe wozy bojowe. Brytyjczycy sprzedali 123 egz. za 46,6 mln euro. Pojazdy także wymagały modernizacji m.in. dozbrojenia w wyrzutnie pocisków przeciwpancernych. W kolejnej partii zamówiono dalsze 82 pojazdy. Wartość całkowitego kontraktu to 250 mln euro.

Kraj ten zakupił także przeciwpancerne uzbrojenie typu Spike za 108 mln euro od Niemców. Pociski zostaną dostarczone w przyszłym roku. Z podobnego arsenału korzysta już 28 krajów. Tego typu uzbrojenie produkowane jest także w Polsce.

Fot. srž. Ēriks Kukutis/Latvijas armija/Flickr/

Skip to content