Łotwa wyśle Ukrainie kolejny zestaw broni

Podziel się tym wpisem:

Łotewski minister obrony Andris Spruds poinformował, że Łotwa wyśle Ukrainie dodatkowe moździerze, systemy obrony przeciwlotniczej i amunicję dużego kalibru. Ukraina musi wygrać i wygra” – oświadczył po spotkaniu z ukraińskim ministrem obrony.

Jednym z pierwszych zapewnień nowego ministra obrony Łotwy jest właśnie kontynuacja wsparcia dla Ukrainy w jej dążeniu do członkostwa w NATO.

Łotwa jest jednym z najbardziej zaangażowanych w pomoc wojskową dla Ukrainy krajów NATO. Ten mały przy bałtycki kraj od początku ataku Rosji na Ukrainę, przekazał swojemu sojusznikowi broń oraz pomoc wojskową, której wartość przekroczyła już 1 proc. PKB. W planach Rygi jest również przeprowadzenie programu szkoleniowego dla ukraińskich żołnierzy.

Zakupy w zbrojeniówce

W ostatnim czasie Estonia oraz Łotwa poinformowały o kolejnych zakupach wojskowych. Kraje te zakupią od Niemiec system obrony powietrznej IRIS-T za kwotę 360 mln euro. Umowa zakłada, że realizacja zakupów odbędzie się w ciągu najbliższych 3 lat.

„Doświadczenia Ukrainy pokazują, jak ważne jest posiadanie nowoczesnego systemu obrony powietrznej, który do tej pory Narodowe Siły Zbrojne dysponowały jedynie obroną powietrzną krótkiego zasięgu. Z kolei system IRIS-T umożliwi skuteczną i wszechstronną obronę średniego zasięgu, jest także kompatybilne z systemami NATO, w ten sposób korzyść odniesie nie tylko Łotwa, ale także cały region” – powiedziała ówczesna łotewska minister obrony Ināra Mūrniece.

fot. X/@AndrisSpruds

Skip to content