Autor: Redakcja

„Make love no war”. Słynny mural w Pradze, z aktualnym przesłaniem

Podziel się tym wpisem:

Kultowa mural z podobizną Lennona powstał spontanicznie w dzielnicy Mala Strana (Mniejsze Miasto) w Pradze w latach 80. XX wieku, jako symbol wolności i zachodnich wartości w ówczesnej komunistycznej Czechosłowacji. Teraz w obliczu wojny na Ukrainie i kryzysu w Europie, malunek odzyskał stary blask.

Mural jest jednym z głównych punktów na mapie turystycznej Pragi. Inicjatywa odmalowania ściany z wizerunkiem Lennona, została przeprowadzona w zaledwie jeden dzień. Dzieło jest autorstwa artystów z krajów UE, Norwegii i Ukrainy.

Głównym tematem projektu jest: wolność i energia. Wartości te sukcesywnie powtarzane, czy wręcz głośno wykrzykiwane w wielu europejskich stolicach od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Historia zamknięta w muralu

Sam mural ma szczególne znaczenie dla wielu Czechów. Powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Od momentu powstania, zapełniana była graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów.

Młodzi Czesi pisali skargi na ścianie, co doprowadziło do starcia pomiędzy setkami studentów i służbą bezpieczeństwa w pobliżu Mostu Karola. Czeskie władze opisywały młodych ludzi jako „alkoholików, chorych, zdegenerowanych wandali”. Dla komunistycznej władzy, byli oni przesiąknięci zachodnimi ideami i wartościami. Stąd tak częste zmiany w wyglądzie muralu.

Służby podległe władzy wielokrotnie próbowały zamalowywać coraz to nowe graffiti. Jednak kiedy jednego dnia ściana stawała się całkowicie biała, następnego (najczęściej w nocy), powracały na nią wolnościowe, kolorowe graffiti.

Teraz w obliczu wojny na Ukrainie, artyści podkreślają, że hasła pojawiające się na ścianie oraz jej pierwowzór, nabierają jeszcze ważniejszego sensu.

Euronews

fot. twitter/@yosmar_coronado

Skip to content