Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Mieszkańcy Łotwy i Litwy pobierają się i rozwodzą najczęściej w UE

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Zaskakujące dane Eurostatu na temat małżeństwa. Obywatele i obywatelki Łotwy i Litwy najczęściej legalizują swoje związki. Niestety też najczęściej się rozstają.

Kraje Trójmorza przodują w statystykach zawierania związków małżeńskich w Europie. W 2016 r. wskaźnik małżeństw na 1000 mieszkańców najwyższy był na Litwie i wynosił 7, na Łotwie i na Węgrzech 6,7 oraz w Rumunii 6,6.

W Polsce wyniósł on 4,8 i był niższy niż na Słowacji czy w Czechach. Oznacza to, że Polacy są już bardzo nowocześni. Więcej małżeństw niż w Polsce zawiera się już w Niemczech czy Austrii. Najniższy wskaźnik jest z kolei w krajach uznawanych za katolickie – we Włoszech (3,1) czy w Portugalii (3,2).

Kraje bałtyckie ze znaczącym wskaźnikiem rozwodów

Niestety proporcjonalnie najczęściej rozwodzą się także Litwini i Łotysze. W tych krajach bałtyckich wskaźnik rozwodów to 3,1 na 1000 mieszkańców. Sporo rozwodów notuje się także w Czechach i w Estonii.

Najrzadziej rozwodzą się mieszkańcy Malty i Irlandii. Niski wskaźnik rozpadu małżeństw posiada także Słowenia. Polska plasuje się mniej więcej w środku stawki. Równie duża liczba rozwodów przydarza się parom w Szwecji i Finlandii.

Kraje bałtyckie i Polska to także państwa o jednym z najniższych przyrostów naturalnych w świecie. Wskaźniki dzietności kobiet są na tak niskim poziomie, że nie zapewniają zastępowalności pokoleń.https://trimarium.pl/polski-rzad-obserwuje-wegierska-polityke-prorodzinna/embed/#?secret=FXhfYqixFs

Skip to content