Migranci mogą ubiegać się o azyl w litewskiej ambasadzie w Mińsku

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Od początku sierpnia władze litewskie wprowadziły politykę niewpuszczania nielegalnych migrantów na swoje terytorium ze strony Białorusi. W konsekwencji, w okresie od początku sierpnia do dzisiaj ok. 2200 osób zostało zawróconych przez litewskie służby strzegące granicy (według danych litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Służby Granicznej).

Dotychczas w przypadku zawracania nielegalnych migrantów z granicy litewskiej, służby tego państwa informowały o możliwości złożenia wniosku azylowego na jednym z punktów granicznych pomiędzy Białorusią i Litwą.

Wnioski w ambasadzie

Arnoldas Abramavičius, wiceminister spraw wewnętrznych Litwy, stwierdził, że jak dotąd na oficjalnych przejściach granicznych nikt nie złożył oficjalnego wniosku o azyl.

Ta sytuacja, jak wyjaśnia polityk, związana jest z blokowaniem przez służby białoruskie dostępu migrantów do oficjalnych przejść granicznych z Litwą. W przypadku oficjalnych zgłoszeń o azyl na granicy ze strony nielegalnych migrantów, powstałaby sytuacja, w której administracja białoruska nie mogłaby zaprzeczać, że istnieje problem migracyjny na granicach pomiędzy Białorusią a Unią Europejską – stwierdził Abramavičius.

Od środy, 22 września, Litwa wprowadza nowe rozwiązanie dla migrantów, które polega na możliwości składania wniosków azylowych w ambasadzie kraju na Białorusi.

Korzystne rozwiązanie

Nowe rozwiązanie władz w Wilnie w sprawie rozpatrywania wniosków azylowych w ambasadzie tego państwa na Białorusi wydaje się korzystne z perspektywy Unii Europejskiej, Litwy oraz samych zainteresowanych migrantów. Sztucznie napędzony kryzys migracyjny przez reżim Aleksandra Łukaszenki jest częścią działań hybrydowych Mińska wymierzonych w UE.

Możliwość, by migranci składali wnioski azylowe w przedstawicielstwie dyplomatycznym bałtyckiego kraju zapewne zachęci część z nich do ujawnienia się, tym samym burząc strategię Łukaszenki polegającą na niejawnym i nielegalnym transportowaniu migrantów. Jednocześnie władze Litwy zachowają pełną kontrolę nad regulowaniem migracji na swoje terytorium. Z kolei migranci będą mogli uzyskać pomoc międzynarodową.

Skip to content