Miliardowe straty Ukrainy spowodowane przez Nord Stream 2

Podziel się tym wpisem:

Straty Ukrainy w przypadku realizacji gazociągu Nord Stream 2 wyniosą ok. 5-6 mld USD rocznie. Najprawdopodobniej Rosja odmówi tranzytu gazu przez Ukrainę po zakończeniu obecnego pięcioletniego kontraktu podpisanego w grudniu 2019 r.

Przepustowość gazociągu Nord Stream 2 wynosi  55 mld m3 gazu rocznie, a w 2020 r. tranzyt rosyjskiego gazu ukraińskim systemem przesyłowym wyniósł również 55 mld m3 rocznie. Gazprom może więc całkowicie zrezygnować z usług tranzytowych świadczonych przez  ukraińskiego operatora gazociągów przesyłowych GTSOU.  

Konieczna będzie optymalizacja

Infrastruktura ukraińskiego systemu przesyłowego będzie musiała zostać zoptymalizowana, w tym pod kątem dostaw rewersowych ale bez gwarancji ciągłości korzystania z tegoż systemu na wystarczającym poziomie. Trzeba będzie m.in.  zoptymalizować  wykorzystanie przepustowości w 80 proc. tłoczni, ponieważ nie będzie potrzeby pompowania obecnych ilości gazu, znacząco zmniejszy się przepustowość całego systemu transportowego.  

Z unikalnej przepustowości 146 mld m3 gazu rocznie pozostanie tylko tyle, ile będzie potrzebowała Ukraina (około 10 mld m3 rocznie, przy krajowym wydobyciu na poziomie 20 mld m3 i zużyciu całkowitym około 30 mld m3 rocznie).

Co zrobi Kreml?

Już teraz GTSOU deklaruje, że jest przygotowany do odbioru do 6,6 mld m3 gazu z Polski rocznie. W przeciwnym razie w celu utrzymania całej infrastruktury w obecnym stanie konieczne byłoby czterokrotne podwyższenie taryfy.  Innymi słowy – jeżeli zostanie ukończony Nord Stream 2, nie będzie już dostaw przez Ukrainę ponieważ nie będzie ona w stanie utrzymać swojego systemu transportowego „na wszelki wypadek” czekając, aż ktoś zamówi kilka wolumenów tranzytowych.

Poza tym istnieje ryzyko, że Kreml przejdzie do działań uniemożliwiających wznowienie tranzytu i np. ogłosi przeprowadzenie długotrwałego remontu i zamknie magistrale przesyłowe lub dojdzie do eksplozji gazociągów na Ukrainie, jak to miało miejsce w Gruzji czy Turkmenistanie.

Straty Ukrainy

Od czasu uruchomienia gazociągu  TurkStream Ukraina nie transportuje już gazu do Grecji, Bułgarii, Turcji i Rumunii. Pozostały jej tylko dostawy do Mołdawii. Gazprom przejął by również i dostawy gazu do Mołdawii ale jest problem z Naddniestrzem.

W przypadku uruchomienia Nord Stream-2  bezpośrednie i pośrednie straty dla Ukrainy w wyniosą 5-6 mld USD rocznie:

  • 1,5 mld USD / rok – z tytułu utraty przychodów z tranzytu;
  • 2-3 mld USD / rok – ze względu na automatyczny wzrost ceny gazu na Ukrainie o ok. 50 USD za 1000 m sześc. gazu (koszt tranzytu gazu z Niemiec);
  • wzrośnie cena nawozów;
  • wzrosną ceny gazu dla ludności i potrzebne będą większe dotacje;
  • spadnie bezpieczeństwo militarne, bo bez tranzytu znacznie zmniejszy się zainteresowanie Ukrainą ze strony UE, a to rozwiąże ręce Kremla.
Skip to content